Örnek mahkumlar kültürel ve sanatsal etkinlikleri ziyaret edecek

Makedonya Kültür Bakanlığı ve Şutka Hapishanesi arasında bugün, örnek mahkumların kültürel ve sanatsal etkinlikleri ziyaret etmesini de öngören işbirliği anlaşması imzalandı.

Makedonya Kültür Bakanı Robert Alagyozovski ve Üsküp’teki Şutka Hapishanesi Müdürü Goko Kotevski arasında bugün, örnek mahkumların kültürel ve sanatsal etkinlikleri ziyaret etmesini de öngören işbirliği anlaşması imzalandı. Kültür Bakanı Alagyozovski alınan bu karar ile örnek teşkil eden mahkumlar için kültür sanat ziyaretleri, kütüphanelerin zenginleştirilmesi, hem mahkumların hem misafır sanatçıların katılacağı kültür sanat atölyelerin kurulacağını söyledi.

Yapılacak bu etkinliklerle sosyalleşme ve daha iyi bir atmosfer sağlanacağını belirten Aalgyozovski, “Bunun yanı sıra insanların özgürlüklerinden mahrum bırakıldığı yerlerde uluslararası standartların yerine getirilmesine katkıda bulunduk” dedi.

Kültür Bakanlığı’nın ceza infaz kurumlarına yardım etmekte istekli olduğunu ifade eden Kültür Bakanı Robert Alaygyozovski, bu pilot programın başarılı olması halinde Makedonya’daki diğer ceza infaz kurumlarına da örnek teşkil edeceğini kaydetti.

Şutka Hapishanesi Müdürü Goko Kotevski ise işbirliği anlaşmasının mahkumların hapishaneden çıkana kadar, heykel, oyma, resim gibi belirli alanlarda becerilerin ortaya çıkması için eğitimi de içerdiğini de ifade etti.

 

 

Read Previous

2018 Yılı Kültür Programından 10 proje geri çekildi

Read Next

Saraybosna İş Forumu, Yeni Yatırım Hikayeleri Başlatacak

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *