Önümüzdeki hafta Üsküp’te 5 yeni Kovid-19 kliniği faaliyete geçecek

Kuzey Makedonya Sağlık Bakanlığı’na bağlı Bulaşıcı Hastalıklar Komisyonu, önümüzdeki haftadan itibaren başkent Üsküp’te 5 yeni Kovid-19 kliniğinin faaliyete geçeceği belirtildi.

Bulaşıcı Hastalıklar Komisyonu Sözcüsü Zlate Mehmedovik, bugün düzenlenen basın toplantısında yaptığı açıklamada, ülkedeki epidemiyolojik durumun istikrarlı olduğunu ve şimdilik ek önleyici tedbirler alınmayacağını söyledi.

Epidemiyolojik durumun ele alındığı bugünkü komisyon toplantısında vaka artışı kaydedildiği ancak hastanelerdeki durumun stabil olduğunu belirten Mehmedovik, hastaneye yatan kişi sayısında artış olmadığını ifade etti.

Hastane kapasitelerinin yeterli olduğuna dikkati çeken Mehmedovik, “Üsküp şehri şu anda yeni enfekte hastalardan en çok etkilenen şehir ve bu nedenle yeni beş Kovid-19 kliniği aktive edilecek. Bunlar “İdadija”, “Gyorce Petrov”, “Jane Sandanski”, “Cento” ve “Çayır”daki polikliniklerde olacak.

Mehmedovik, “Bu şekilde şehrin tüm toprakları kapsanacak ve vatandaşlar, ikamet yerlerine en yakın KOVID-19 tanı ve tedavisini alabilecek ve bu durumun Aile hekimlerinin yükünü hafifleteceğine inanıyoruz. Aynı zamanda Üsküp vatandaşları için KOVID teşhis ve tedavisi ihtiyacına ilişkin hizmetleri daha erişilebilir hale getirecekler.” diye konuştu.

Read Previous

Kosova’da konut kamu şirketine polis baskını

Read Next

Türkiye Dışişleri Bakan Yardımcısı Kaymakçı’dan K. Makedonya’ya AB tebriği