Kuzey Makedonya’da Eğitim, Bilim ve Kültür Bağımsız Sendikası (SONK) maaş artışı talebiyle greve gitmesinin ardından sendika temsilcileri Eğitim ve Bilim Bakanı Yeton Şakiri ile görüştü.

Eğitim ve Bilim Bakanı Yeton Şakiri, SONK Başkanı Yakim Nedelkov ve sendika yetkilileriyle yaptığı görüşmede, önceliklerinin öğrencileri okul sıralarına döndürmek olduğunu söyledi.

SONK’un grev kararının sorunu derinleştirmek kalmadığını aynı zamanda ek problemler ürettiğini kaydeden Şakiri, “Bu nedenle sendika liderliği olarak memnuniyetsizliği bu şekilde ifade etme politikasını değiştirmeye ve sosyal diyaloğa fırsat vermeye davet ediyorum. Hem sendika olarak siz hem de kurumlar olarak diyaloğun anlaşmazlıkların olduğu herhangi bir durumun üstesinden gelmek için en iyi seçenek olduğunu biliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Çocukların okullara alınmamasının ve öğretimin uygulanmamasının öğrencilerin sosyalleşmesini etkilediğini ve doldurulması daha da zor olan bilgi boşlukları yarattığına dikkati çeken Şakiri, “Bir buçuk yıldan fazla bir süredir acil ve salgın koşullarında eğitim alarak öğretimlerinin çoğunu kaybettiler. Öğretmenlere daha yüksek maaşlar olacak, bunun üzerinde çalışıyoruz ve geçtiğimiz yıllarda üç kez yaptığımız gibi okul çalışanlarının kişisel gelirlerini %21’in üzerinde artırarak sözümüzü tutacağız. Ancak bu arada ortak bir öncelik, öğrencileri ait oldukları yere geri götürmek olmalıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Önceki Haber

Ülkeye girişte Kovid sertifikası şartının kaldırılması önerildi

Sonraki Haber

K. Makedonya Tarım Bakanı Nikolovski Ankara’da