Kuzey Makedonya Eğitim ve Bilim Bakanı Arber Ademi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını sürecinde eğitimin durumu hakkında basın toplantısı düzenledi.

Kuzey Makedonya Hükümeti’nin açıklanan üçüncü ekonomik paketinde öğrencilere 3 farklı maddi destek verileceğini açıklayan Arber Ademi, “Lise öğrencileri için kuponlar, üniversite öğrencilerinin ve 29 yaş altı öğrencileri için eğitim standartlarına katkı olarak satın alma güçlerini sağlamak ve bilişim ve teknolojik gelişimine katkı sağlamak amacıyla maddi destek verilecek.” ifadelerini kullandı.

Öğrencilere yönelik maddi yardımların toplamda 12 milyon euro değerinde olduğunu kaydeden Ademi, destekten yaklaşık 100 bin kişinin haziran en geç temmuz ayına kadar yararlanacağını söyledi.

Birinci maddi destek tek kullanımlık ve en fazla 6 bin denarlık olacak.

İkinci maddi destek öğrencilere yönelik olacak ve krizden en çok etkilenen belirli hizmet faaliyetlerinde yurt dışında ürün ve hizmet satın almak için kullanılacak olan üç bin denarlık kullanılabilir bir ev ödeme kartıdır.

Üçüncü destek türüise 29 yaşına kadar olan gençlere, en fazla 30 bin denarlık IT ve dijital beceriler için eğitim eğitimlerini ve kurslarını ortak finanse etmeyi amaçlıyor.

 

 

 

Önceki Haber

Hırvatistan’daki genel seçim 5 Temmuz’da yapılacak

Sonraki Haber

Ramazan Bayramı için sokağa çıkma yasağı teklif edildi

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

six + seven =