Obama’dan ‘Esselamu Aleykum’

ABD Başkanı Barack Obama, içerisinde eğitim ve sağlık hizmetleri de verilen Baltimore İslam Toplumu’ndaki camiyi ziyaret etti.Obama, burada bir konuşma yaptı. ( Kenneth K. Lam / Baltimore Sun / TNS / Abaca Press – Anadolu Ajansı )

ABD Başkanı Barack Obama, içerisinde eğitim ve sağlık hizmetleri de verilen Baltimore İslam Toplumu’ndaki camiyi ziyaret etti, “Esselamu Aleykum, barış üzerinize olsun demek. İslam bir barış dinidir” dedi.

Beyaz Saray’da geçirdiği 7 yılın ardından ülkesinde ilk kez bir camiyi ziyaret eden Obama, Müslüman toplumun önde gelen liderleriyle yuvarlak masa toplantısının ardından ülkesinde inanç özgürlüğünün korunmasına yönelik konuşma yaptı.

İslam’ın barış dini olduğunu vurgulayan Obama, içinde bulundukları caminin de ülkedeki diğerleri gibi ABD’nin bir parçası olduğunu söyledi. Obama, Amerikalılardan hiçbir camiyi ziyaret etmemiş olanlara seslenerek, Baltimore İslam Toplumu camisinin de sinagog ve kiliseler gibi diğer ibadethanelerden farkı olmadığını kaydetti.

ABD’deki 11 Eylül saldırısının ardından ve özellikle de Fransa’nın başkenti Paris ile San Bernardino’da meydana gelen terör saldırılarından sonra terör eylemlerinin inançlarla ilişkilendirildiğini dile getiren Obama, son dönemde Amerikalı Müslümanlara karşı artan söylemlere de karşı çıktı.

Obama, “Müslüman Amerikalılara yönelik hoş görülemeyecek siyasi bir retoriği duyuyoruz ki, bunun ülkemizde yeri yok” dedi.

ABD’deki camilerin, başörtüsü takan kadınların hedef alındığını, çocukların aşağılandığını, mescitlerin tahrip edildiğini aktaran Obama, Amerikalı Müslümanların da aslında ülkeleri için olağanüstü işler yapan kişiler olduğunu kaydetti.

Kaynak: A Haber

Read Previous

Twitter’siz Hayat, Ne Kadar Da Rahat

Read Next

TİKA’dan Karadağ’ın Rojaye Şehrine Ambulans ve Arazi Aracı Desteği

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *