Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani ve Devlet İstatistik Kurumu Müdürü Apostol Simevski, nüfus sayımı ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

1 Mart pazartesi gününden itibaren diplomatik ve konsolosluk misyonlarında görevli çalışanların ve ailelerinin, diasporadaki vatandaşların, yurtdışındaki ordu mensuplarının, tutukluların ve evsizlerin sayımına başlanacak.

Dışişleri Bakanı Buyar Osmani ve Devlet İstatistik Kurumu Müdürü Apostol Simevski düzenledikleri basın toplantısı ile nüfus sayımı çalışmalarının 1 Mart – 21 Nisan 2021 tarihleri arasında yapılacağını belirtti.

Dışişleri Bakanlığı yurtdışında bulunan vatandaşların sayımı için medya kampanyası düzenleyecek.

Simevski, yurtdışındaki vatandaşların sayımının kolayca erişilebilir ve basit web site uygulama ise yapılacağını söyledi. Vatandaşların yalnızca e-posta adresleriyle giriş yapması gereken web site yalnızca yurt dışından erişilebilir olacak ve kişisel veri güvenliği garanti altına alınacak.

Simevski, Dışişleri Bakanlığı ile Kuzey Makedonya’nın yurtdışındaki tüm diplomatik ve konsolosluk misyonlarının, sayım ile ilgili bilgileri paylaşmak için mümkün olan tüm kanalları kullanacağını söyledi.

Simevski, “Bu veriler, göç dalgasını önlemeye veya en azından azaltmaya yönelik strateji ve politikaların analizi ve geliştirilmesi ve anavatana dönüş koşullarını sağlayacak kalkınma politikalarının planlanması açısından son derece önemlidir.” ifadelerini kullandı.

Osmani, nüfus sayımında yurt dışındaki vatandaşlarımıza ilişkin elde edilecek veriler, gurbetçilerin ihtiyaç duyduğu hizmetler ve diaspora politikalarının planlanması için mükemmel bir fırsat olacağını belirtti.

Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin yurtdışındaki diplomatik-konsolosluk misyonlarında bulunan kişilerin kendi kendilerine kayıt işlemleri, aşağıdaki web sitelerinden ulaşılabilen nüfus sayımı uygulaması ile yapılmaktadır:

Kendi kendine sayım, sayım başvurusunun kişinin kendisi tarafından doldurulması anlamına gelir.

15 yaş altı çocukların bilgileri ebeveyn veya aile büyüğü tarafından girilecek.

Nüfus Sayımına cevap veren kişi, tüm sorularla ilgili doğru ve eksiksiz veri vermekle yükümlüdür.

Dışişleri Bakanlığı 2021 Sayım bilgisi için irtibat telefon numaraları aşağıdaki gibidir:

075 268 732 (düzenli hat, Viber, WhatsApp)

075 268 734 (düzenli hat, Viber, WhatsApp)

075 268 745 (düzenli hat, Viber, WhatsApp)

Önceki Haber

Yunanistan’da Koufontina’ya destek gösterileri

Sonraki Haber

VMRO DPMNE Başkanı Mickoski koronavirüse yakalandı