Kuzey Makedonya Devet İstatistik Kurumu Müdürü Apostol Simovski ve Müdür Yardımcısı İlmi Selami nisan ayında yapılması planlanan nüfus sayımı ile ilgili basın toplantısı düzenledi.

Devlet İstatistik Kurumu Müdürü Apostol Simovski, nüfus sayımı metodolojisini tanıttı.

Nisan ayında yapılacak nüfus sayımında bir yıldan az bir süredir yurtdışında bulunan ve ikametleri Kuzey Makedonya’da olan kişiler ikamet eden olarak, bir yıldan uzun süredir yurtdışında olanlar ise ikamet etmeyen olarak kaydolacak.

Simovski, yurtdışında bulunan kişilerin güvenli olan özel bir uygulamaya 1 Mart – 21 Nisan tarihleri ​​arasında kayıt yaptırabileceğini söyledi.

Yurtdışında yaşayan vatandaşların yukarıda belirtilen tarihlerde kendilerini kayıt ettirmemeleri halinde sayım sırasında yakınları kişilik bilgileri ile kayıtlarını yapabilecek.

Yurtdışında bulunan vatandaşlar için verilen yanlış ve yalan veriler içeren başvurular kabul edilmeyecek ve ülkede bulunan veritabanları tarafından ek doğrulamaya tabi tutulacak.

Kovid-19’lu vatandaşların Sağlık Bakanlığı protokollerine uygun bir şekilde kaydedileceğini belirten Simovski, en az 5.500 saymanın olacağı ve sahanın yanı sıra diğer kurumlardan verilerin de kullanılacağını açıkladı.

Nüfus sayımının yapılması için şartlar sağlaması gereken 50 nüfus sayım bölgesi komisyonu olacağını belirten Simovski, “150 devlet eğitmeni, denetlenecek Ofis çalışanları, ardından 500 bölgesel eğitmen, sayım görevlisi ve en az 5500 sayım görevlisi olacak.” dedi.

Devlet İstatistik Kurumu’nun söz konusu büyük istatistiki operasyon için hazır olduğunu kaydeden Simovski, vatandaşlara nüfus sayımını ciddiye almalarını çünkü bunun kendi çıkarlarına olduğunu söyledi.

Sayımın ertelenmesine ilişkin soruları yorumlamayan Simovski, yasanın getirildiğini ve sayım için tarihlerin belli olduğunu belirtti.

Önceki Haber

İstanbul’u ziyaret eden Bosnalı gazeteciler ‘salgında güvenli turizm’ olanaklarına hayran kaldı

Sonraki Haber

Edirne’nin en çok ihracat yaptığı ülke Bulgaristan