“Nüfus sayımı güvenli bir şekilde yapılacak ve virüsün yayılma şansı yok”

Devlet İstatistik Kurumu (DİK) Müdürü Apostol Simovski ve Adalet Bakanı Bojan Maricic düzenledikleri basın toplantısı ile yarın sahada başlayacak nüfus sayımı ile ilgili son bilgileri paylaştı.

Yarın başlayacak nüfus sayımının başlaması için her şeyin hazır olduğunu söyleyen yetkililer, nüfus sayımının sağlık protokollerine uygun olarak güvenli bir şekilde gerçekleştirileceğini ve virüsün yayılma ihtimalinin bulunmadığını belirtti.

DİK Müdürü Simovski, yaklaşık 20 yıldır ülkede yapılmayan en büyük istatistik operasyonu için kurumların hazır olduğunu belirterek vatandaşlara sayım görevlilerini kabul etme çağrısında bulundu.

Saha çalışmasının başlamasının ve verileri toplamanın arefesinde olduklarını kaydeden Simovski, “Tüm hazırlıklar tamamlandı. Sayım bölgeleri komisyonları, devlet eğitmenleriyle birlikte bölge eğitmenleri ve sayım görevlilerinin eğitimlerini başarıyla tamamlamış olup, bugün sahaya çıkarak sayım dairelerini gezmektedirler.” diye konuştu.

Adalet Bakanı Maricic ise sayımların güvenli bir şekilde yapılacağını ve sayım görevlilerinin protokollere sürekli olarak uymakla yükümlü olduklarını söyledi.

Maricic, “Sayım, sağlık protokollerine uygun olarak güvenli bir şekilde yapılacak ve sayım görevlilerinin bunları tutarlı bir şekilde uygulaması gerekiyor. Enfeksiyonun yayılma şansı yoktur. Nüfus sayımı, en iyi teknoloji ile güvenli, hızlı, verimli ve Kuzey Makedonya’da konuşulan tüm dillerde kapsayıcı olacaktır. Kimsenin dışarıda kalmasına izin vermeyin ve herkesin katılmasına izin verin, böylece gerçek resmi elde edelim.” değerlendirmesinde bulundu.

Maricic, nüfus sayımının, ülkenin gelecekteki politikalarının şekillenmesinde kilit rol oynayan nüfus ve tesisler hakkında doğru bilgi elde etmek için gerekli olduğunu vurguladı.

Maricic, “Sayım, partiler üstü bir istatistiksel işlemdir ve ilgili tüm büyük siyasi partilerin bunu desteklemesinden memnunum. Nüfus sayımı öncelikle vatandaşların daha iyi yaşaması için koşullar yaratmak için gereklidir. Bunu onlar için yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Kuzey Makedonya’da 1 – 21 Nisan tarihlerinde yapılması planlanan nüfus sayımı siyasi anlaşma ile 5-30 eylül tarihlerine ertelenmişti.

Read Previous

TGK sayım çalışmalarını Vinitsa ve Pehçevo’da sürdürdü

Read Next

Yunus Emre Enstitüsü, “Selam Olsun” projesinin ikinci durağı İşkodra’da etkinlikler düzenledi