Nishani: ‘Bosna Hersek’in Kosova’yı tanımasını temenni ediyorum’

Arnavutluk Cumhurbaşkanı Bujar Nishani, Bosna Hersek’in yakın zamanda Kosova’yı tanıması temennisinde bulunarak, “Bu mesele, özellikle iki ülke vatandaşlarının seyahat özgürlüğü ve ekonomik ilişkilerin gelişimi için son derece önemli” ifadesini kullandı.

Nishani, başkent Saraybosna’ya yaptığı ilk resmi ziyaret kapsamında, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Dragan Covic, Boşnak üye Bakir İzetbegovic ve Sırp üyesi Mladen İvanic ile bir araya geldi. Cumhurbaşkanlığı önünde resmi törenle karşılanan Nishani, daha sonra konsey üyeleriyle baş başa görüştü.

Görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuşan Nishani, öncelikle 15 Şubat’ta AB’ye üyelik başvurusunda bulunan Bosna Hersek’i tebrik ettiğini belirterek, Avrupa-Atlantik kurumlara üyelik konusunda Arnavutluk’un Bosna Hersek’i destekleyeceğini kaydetti.

Bölge istikrarının önemine işaret eden Nishani, “Bosna Hersek’in Kosova’yı tanımasını temenni ediyorum. Bu mesele, özellikle iki ülke vatandaşlarının seyahat özgürlüğü ve ekonomik ilişkilerin gelişimi için son derece önemli. Konsey üyelerinin konu hakkında göstermiş oldukları anlayıştan memnunum” şeklinde konuştu.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Başkanı Covic de her alanda Arnavutluk ile ilişkilerini geliştirmek istediklerini vurgulayarak, “Bölge ülkeleriyle özellikle turizm alanında farklı projeler üretebilir ve kültürel bağlarımız, geleneklerimiz ve ortak mirasımız doğrultusunda daha fazla işbirliğine olanak sağlayabiliriz” dedi.

bosnakmedya

Read Previous

Başbakan Borisov Batı Şeria’da

Read Next

Almanya’da üç ayda 24 camiye ırkçı saldırı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *