Nikolovski: Makedonya AB müzakerelerine onurlu bir şekilde başlamalı

Kuzey Makedonya’da ana muhalefet partisi VMRO DPMNE Genel Başkan Yardımcısı Aleksandar Nikolovski, önümüzdeki iki günde Strasbourg’da Avrupa Konseyi içinde çok sayıda toplantı yapacak.

VMRO DPMNE Genel Başkan Yardımcısı Aleksandar Nikolovski, Kuzey Makedonya’nın AB üyelik süreci ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Görüşmelerde Makedonya’nın çıkarını, Makedonya’nın AB ile üyelik müzakerelerini onurlu bir temelde başlatma ihtiyacını ele alacağını kaydeden Nikolovski, “Makedonlar, AB üyelik müzakerelerine Makedonlar olarak başlayacak. Makedon dili, bir Makedon dili olarak tanınmalıdır, yani Bulgaristan’ın öne sürdüğü ve Makedonya’nın AB ile müzakerelerinin başlamasını veto eden zorlu talepleri reddedilmeli. Son günlerde gördüğüm şey, Makedon diplomasisinin tam bir fiyaskosu.” ifadelerini kullandı.

Makedonya’nın ulusal çıkarlarına tamamen aykırı bir belgenin Avrupa başkentlerinde dolaşmasına ve tartışılmasına izin verildiğini belirten Nikolovski, “Bu felaket bir belgedir. Hem Makedon halkının hem de Makedon dilinin Makedonya’nın feshi anlamına gelen bir belgedir. Hükümet, Başbakan Kovaçevski ve Dışişleri Bakanı Osmani tarafından neden tam bir sessizlik olduğu belirsizliğini koruyor. Tek mantıklı cevap bir anlaşmaya vardıklarıdır.” değerlendirmesinde bulundu.

Bu belgenin reddedilmesi çağrısında bulunduklarına ve Strasbourg’dan VMRO-DPMNE’nin Makedon diline, Makedon halkına ve Makedon kimliğine dokunan hiçbir belgeyi kabul etmeyeceğini açıkça söylediklerine dikkat çekiyor.

Read Previous

Bulgaristan’dan Edirne’ye gurbetçi akını

Read Next

Leyla Şerif Emin, Makedonya Yazarlar Birliği etkinliğinde şiir okudu