New York Times: “Balkanlar’da Ukrayna için cephane arayışı var”

New York Times gazetesi, Amerikalı aracıların Bosna Hersek, Sırbistan ve Romanya gibi ülkelerde Ukrayna için cephane arayışında olduğu iddiasını paylaştı.

İddiaya göre Amerikalı tüccarlar, Sovyet silahlarına uygun cephanelerin NATO ülkelerinde bulunmayışından ötürü söz konusu ülkelerdeki silah fabrikalarını gözden geçiriyor.

Ukrayna’nın uzun süredir kendi silahlı kuvvetlerine güvendiğini ve şu anda silahları için Sovyet dönemi mühimmatı tedarik etmek için mücadele ettiğini vurgulayan gazete, bu nedenle Ukrayna için Doğu Avrupa’nın kırsal bölgelerinden silah alınmaya çalışılacağını ileri sürdü. 

Bulgaristan’daki silah fabrikalarının da Ukrayna için çalıştığı ve ülkenin silah ihracatının 2019’a göre 5 kat artarak 3 milyar dolar seviyesini aşma nedeninin de bu olduğu iddia ediliyor.

New York Times, İngiltere Savunma Bakanlığı tarafından kurulan gizli görev gücünün Sovyet tarzı mühimmat tedarik etmeye odaklandığını ve savaş ilerledikçe görevinin giderek zorlaştığını söyledi. En büyük sorunlardan biri de büyük tedarikçilerin stoklarının tükenmiş olması.

Balkan News

Read Previous

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ile bir araya geldi

Read Next

Yunanistan’dan geri itilen 16 düzensiz göçmen kurtarıldı