Kuzey Makedonya’da Eğitim, Bilim ve Kültür Bağımsız Sendikası (SONK) tarafından maaş artışı talebiyle başlatılan grev devam ediyor.

SONK Başkanı Yakim Nedelkov, bugün Eğitim ve Bilim Bakanı Yeton Şakiri ile telefonda konuştuğunu doğruladı.

Telefon görüşmesinde okullarda ve anaokullarındaki grevin sona ermesine ve zaten teklif edilen % 10’dan yeni bir yüzdelik maaş artışına yol açacak somut bir anlaşmaya varılmadığını kaydeden Nedelkov, “Görüşme, üye olarak bizler grevin durdurulmasını veya durdurulmasını isteyebilelim diye başka bir yüzde bulma yönündeydi.” diye konuştu.

Eğitim Bakanı’nın zam yüzdesinin belirlendiğini ve artış olmayacağı yönündeki görüşünü yinelediğini belirten Nedelkov, maaş artışı dışında farklı yazılı talepleri ile ilgili de Hükümet’in görüşmesini ve kararlarını beklediklerini ifade etti.

Bakan Şakiri daha önce bugün yapılacak Hükümet toplantısında eğitimdeki durum hakkında bilgi vereceğini ve sonuçların SONK’a gönderileceğini ve kamuoyuna duyurulacağını belirtmişti. Nedelkov, nasıl davranmaları gerektiğini bilmeleri için hükümet toplantısından da bir karar beklediklerini söyledi.

Önceki Haber

Kosova ile Sırbistan arasında imzalanan ilk anlaşmanın 9. yılı

Sonraki Haber

Sırbistan’dan alınan sıvı yağlar yarın marketlerdeki yerini alacak