Kuzey Makedonya’da Eğitim, Bilim ve Kültür Bağımsız Sendikası (SONK) maaş artışı talebiyle greve gitmesinin ardından sendika başkanı Yakim Nedelkov, kabul edilebilir bir teklif olmadan grevin sona ermeyeceğini söyledi.

Grevle ilgili son gelişmeler ve Eğitim Bakanı Yeton Şakiri’nin öğrencilerin bir an önce okul sıralarına dönmesi gerektiğini söylemesinin ardından SONK Başkanı Yakim Nedelkov açıklamalarda bulundu.

Aynı hedefe doğru fakat farklı yollardan gidildiğini söyleyen Nedelkov, “Amacımız grevin bir an önce bitmesi ve çocukların okul sıralarına ve oyun odalarına dönmesi ama grevin bitmesi için yollarımızın kesişmesi ve kabul edilebilir bir çözüm bulunması gerekiyor. Üyeliğin menfaati için doğru olanı yaptığımıza inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Bu öğleden sonra düzenlediği basın toplantısında, sendika başkanı Nedelkov hükümeti ve ilgili bakanlıkları gerçek bir teklif sunmaya çağırdı. Tüm tekliflerin üyelerin önüne gideceğini kaydeden Nedelkov, böylece hafta sonu SONK Konseyi’nin teklifleri inceleyip karar verebileceğini belirtti.

Nedelkov, “Kabul edilebilir bir teklif olmadan grevi bitirmek neredeyse imkansız. Onları ciddi bir yaklaşım sergilemeye, güç göstermeye, irade göstermeye, eğitim ve çocukları korumak için greve katılan yurtlar için uygun bir yüzde sunmaya, ister % 18.4 ister başka bir yüzde olsun, fon sağlamaya çağırıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Önceki Haber

Saraybosna’da, Bosna Hersek Cumhuriyeti Ordusunun 30. kuruluş yıl dönümü kutlandı

Sonraki Haber

Priştine-İpek yolunun genişletilmesi imkanı görüşülüyor