Necati Zekeriya Kosova’da anıldı

Sanatçı, yazar, şair, gazeteci ve çevirmen Nezati Zekeriya, ölümünün 30’uncu yıldönümünde Priştine’de saygıyla anıldı.

Usta şairin anısını yaşatmak adına düzenlenen anma etkinliği, Kosova Türk Yazarlar Derneği, Priştine’de Türkçe eğitim yapılan tek ilkokul konumundaki “Elena Gjika” ilköğretim okulu, 20 yılını dolduran “Türkçem” dergisi ile işbirliği içinde, “ Ustalara Saygı” etkinliği çerçevesinde gerçekleştirildi.

Şairler , öğrenci , öğretmenler ile genç kalemerlerinin katılımıyla yapılan anma etkinliğinde, büyük ustanın Balkanlarda, ilk sırada çocuk edebiyatına kattığı değerlere ışık tutuldu.

Saygı duruşuyla başlayan anma etkinliğinin açılışında konuşan “Elena Gjika” ilköğretim okulu Müdür Yardımcısı Agnesa Raşit Globoder, Necati Zekeriya gibi edebiyatımızda yer edinmiş usta şair, yazar ve gazeticiyi anmak ve anısını yaşatmaya her daim devam edeceklerini belirtti.

Kosova Yazarlar Derneği Başkanı Zeynel Beksaç, usta edebiyatçıyı tüm yönleriyle ele alarak, kişiliği ve eserlerinin, nice kuşakların esin kaynağı olduğunu anımsattı.

“Bu topraklarda çalışmalarıyla, Türkçenin şahlanmasına, onun uğruna yüreksel kalıcı katkı sunan, unutulmayan şahsiyetlerden biri olan Necati Zekeriya’yı, ölümünün 30’uncu yılında anmak, vefamızı dile getirmek, yaptıklarını anımsamak için buradayız” şeklinde konuşan Beksaç, Makedonya’da, Balkanlarda ve daha geniş bir çevrede adını tarihe yazdırmış çok saygın bir şahsiyet olan Necati Zekeriya’nın Kosova’da da Türkçe edebiyatın güçlenmesine doğrudan katkı sağladığını belirtti.

Zeynel Beksaç,Necati Zekeriya, Balkanlarda değil de Avrupa’nın her hangi bir ülkesinde yaşamış olsaydı, değeri katbekat daha büyük olacak, dünya çocuk klasikleri arasında yerini çoktan alacaktı” ifadesini kullandı.

Şair İskender Muzbeg de anma etkinliğinde, usta şairin kendisine gönderdiği mektuplardan alıntıları okuyarak, Necati Zekeriya’nın mektuplara ayrı bir önem verdiğini, şairler arasındaki yazışma ve iletişimi son derece önemsediğini belirtti.

Anma etkinliğinde Türk öğrencileri, öğretmen Nadide Bırvenik tarafından hazırlanan oratoryumu sundu, ardından da büyük usta Necati Zekeriya, en yalın kelimelerle, en derin anlamları buluşturan büyük şairin kaleminden dökülmüş, en güzel dizelerle anıldı.

Kosovaport

Read Previous

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ‘erken seçim’ açıklaması

Read Next

Mogherini’nin Arnavutluk ve Makedonya temasları

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *