Bugün, o zamanlar Sırbistan ve Karadağ’dan oluşan eski Yugoslavya Federal Cumhuriyeti’nin NATO tarafından bombalanmasının  23’üncü yılı.

Uluslararası toplumun Miloseviç’in ‘Balkan Kasabı’ olarak bilinen saldırgan politikaları karşısında  sabrını yitirmesi ve Kosova’da şiddet ile katliamların daha da tırmanmaması için askeri müdahale kararı almasıyla, Reçak köyündeki katliam,  savaşta bir dönüm noktası oldu.

Bombalama kampanyasının başladığına dair duyuru ABD Başkanı Bill Clinton tarafından yapıldı.

Clinton o gece Amerikan halkına tarihi konuşmayı yaparak,  Atlantik İttifakına Kosova’daki savaşı bitirmenin tek yolu olarak askeri bir operasyon başlatmasını emrettiğini duyurdu.

Clinton, “Biz ve NATO İttifakı, Kosova’daki ihtilafa barışçıl bir çözüm bulmak için her türlü çabayı gösterdik. Ancak yakın geçmişte Hırvatistan ve Bosna’da korkunç savaşlara neden olan Sırp Başkanı  Miloseviç, barıştan ziyade saldırganlıktan yana karar verdi, ” dedi.

78 gün süre NATO’nun hava harekatı çerçevesindeki  operasyonları, Yugoslav ordusunu ve polisini Kosova’dan geri çekmeye yönelik bir teknik-askeri anlaşmanın imzalanmasının ardından sona erdi.

Kosovaport

Önceki Haber

TRT 1’den yayınlanacak Portekiz-Türkiye maçı için frekans güncellemesi yapıldı

Sonraki Haber

THP Genel Başkanı İbrahim CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile görüştü