NATO’dan Bosna Hersek’e kritik ziyaret

NATO Askeri Komitesi Başkanı Rob Bauer, resmi bir ziyaret çerçevesinde Saraybosna’ya geldi.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi Üyesi Zeljko Komsic, NATO’nun en yüksek düzeyli askeri yetkilisinin ziyaretinin NATO ile müttefiklik ilişkisinin güçlenmesi manasına geldiğini söyledi.

Bauer ise Ukrayna’daki savaşın Batı Balkanlar dahil küresel neticeleri olduğunu ve Bosna Hersek’in güvenliğinin hem bölge hem de Avrupa için kilit öneme sahip olduğunu ifade etti.

Bosna Hersek Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanı Senad Masovic ile bir araya gelen Bauer,  Madrid’deki NATO zirvesine Bosna Hersek’in de katıldığına dikkat çekerek, “Madrid’deki zirvede liderler, Rus nüfuzu altındaki ülkelere destek olma konusunda uzlaştı. Buna savunma mekanizmalarına yatırım yapılacak olan Bosna Hersek de dahil” diye konuştu.

EUFOR-Althea misyonunun Bosna Hersek’teki mevcudiyetinin NATO’nun Bosna Hersek ile partnerliğinin bir emaresi olduğunu vurgulayan Bauer, “Bosna Hersek’in güvenliği, Batı Balkanlar ve Avrupa’nın geri kalanının istikrarı için kilit öneme sahip. Ziyaretimin sebebi, Bosna Hersek Silahlı Kuvvetleri’nin yetilerini idrak etmek” diye konuştu.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Arnavutluk’ta AB bayrağı göndere çekildi

Read Next

Kuzey Makedonya’nın AB ile ilişkilerinde yeni bir sayfa