NATO: Rusya’nın çekildiğini görmedik ama ihtiyatlı iyimserlik içindeyiz

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Rusya’nın Ukrayna civarından kuvvetlerini çektiğini görmediklerini, tersine Rus askeri yığınağının sürdüğünü, buna rağmen dün Moskova’dan gelen mesajlar nedeniyle “ihtiyatlı iyimserlik” içinde olduklarını söyledi.

NATO üyesi ülkelerin savunma bakanları, Rusya’nın Ukrayna sınırında yaptığı yığınağın ardından artan gerginlik, Avrupa’nın güvenliği ve Avrupa’nın doğusu ile güneydoğusunda mevcudiyetin artırılması başta olmak üzere çeşitli konuları görüşmek üzere, Brüksel’deki NATO karargahında bir araya geldi.

Jens Stoltenberg, Türkiye’yi Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın temsil ettiği; iki gün sürecek NATO Savunma Bakanları Toplantısı öncesinde gazetecilere açıklama yaptı.

Rusya’dan sahada gerginliği düşürecek bir eylem görmediklerini belirten Stoltenberg, tersine Rusya’nın askeri yığınağını artırmaya devam ettiğini söyledi.

NATO’nun Rusya’ya diyalog çağrısını içeren mektubuna henüz cevap almadıklarını aktaran Stoltenberg, NATO’nun diyalog çağrısını yineledi ancak “en kötü duruma” da hazırlıklı olduklarını, Rusya’nın Ukrayna’yı işgali halinde ağır bedel ödeyeceğini belirtti.

Stoltenberg, Rusya’nın dün asker çektiğine yönelik açıklamasına ilişkin şu değerlendirmeyi yaptı:

“Moskova’dan dün aldığımız işaretler ve mesajlar, ihtiyatlı bir iyimserliğe zemin sağlıyor. Çünkü bu bir diplomasi mesajıydı ve biz de Rusya ile diplomatik görüşmelere hazırız. Bunları sık sık tekrarladık ama aynı zamanda Rus güçlerinin çekildiğini görmedik. Bu durum diplomatik mesajlarla çelişiyor. Rusya’nın çekildiğinin görülmesi lazım. Rusya’nın Ukrayna içinde ve çevresinde yaptıklarını yakından izliyoruz. Gördüğümüz şey, asker sayısının arttığı ve daha fazla askerin yolda olduğu.”

Rusya’nın kuvvetlerini hareket halinde tuttuğunu belirten Stoltenberg, Rus tanklarının trenlere yüklendiği görüntülerle ilgili değerlendirmesinin sorulması üzerine, bu görüntülerin gerçek bir geri çekilmeye işaret etmeyeceğini dile getirdi.

Stoltenberg, Rusya’nın Ukrayna’yı herhangi bir uyarı süresi vermeden işgal etmeye imkan tanıyacak askeri mevcudiyetini bölgede tutmaya devam ettiğini aktardı.

“Nereye gitmek istediğine Ukrayna kendisi karar verecek”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, haftalık Die Zeit gazetesine yaptığı açıklamada ise mevcut krize rağmen Ukrayna’nın Batı ittifakına katılımına bağlılığını sürdürdüğünü belirterek, “NATO’nun kapıları açık. Nereye gitmek istediğine Ukrayna kendisi karar verecek.” ifadesini kullandı.

Her ulusun yolunu seçmekte özgür olduğunu vurgulayan Stoltenberg, NATO’nun kuruluş antlaşmasında ve aynı zamanda Helsinki Nihai Senedi ile diğer birçok uluslararası antlaşmada bunun belirtildiğine dikkati çekti.

Haftalardır devam eden Ukrayna krizine ilişkin, “Siyasi bir çözüm bulmak için asla geç değildir.” ifadesini kullanan NATO Genel Sekreteri, ancak Rusya’nın, Ukrayna’ya karşı bir savaşa hazırlanmayı bırakması ve siyasi çözüm için inandırıcı şekilde çalışması gerektiğini vurguladı.

Almanya’nın yakın zamanda “güvenilmez bir müttefik olduğunu kanıtladığı” değerlendirmelerine katılmadığını aktaran Stoltenberg, Alman ordusunun Litvanya ve Romanya’da artan varlığı ile artırdığı savunma bütçesine atıfta bulunarak, “Almanya’nın yaptıklarının bir etkisi var. Almanya’nın bağlılığı ittifak için fark yaratıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

AA

Read Previous

EUFOR “yüksek hazırlık” seviyesinde

Read Next

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan vefat eden Arif Şentürk için taziye mesajı