NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Brüksel’de düzenlenen basın toplantısında, “NATO, Rus casusluk ağına karşı Bulgaristan’da yürütülen soruşturmayı takip etmekte ve ülkenin Rus casusluğuna karşı koyma çabalarını desteklemektedir” diye kaydetti.

Stoltenberg, “İttifak her zaman gizli belge ve bilgilerin korunmasına odaklanmıştır ve ortağımız Bulgaristan’ın, Rusya’nın topraklarında yürüttüğü kötü niyetli eylemleriyle başa çıkma çabasını tam olarak destekliyoruz” dedi.

Bulgaristan savcılığı altı kişinin gözaltına alındığını ve gizli bilgileri yabancı bir ülkenin gizli servislerine sızdırmakla suçlandığını duyurdu. Zanlıların bir casus ağının üyeleri olduğu ortaya çıktı. Savunma Bakanlığı, zanlılardan ikisinin askeri görevli olduğunu doğruladı.

NATO Genel Sekreterinin ifadesine göre, son yıllarda Moskova bazı ülkelere karşı agresif adımlar attı ve demokratik kurumların ve seçimlerin güvenilirliğini baltalayarak o ülkelerdeki demokratik süreçlere müdahale etme girişimlerinde bulundu.

Stoltenberg, “NATO müttefiki ülkelerde gizli verilerin korunmasında ve bu verilere erişimi olan personelin uygun şekilde kontrol edilmesinde ısrarcıyız” dedi. NATO Genel Sekreterinin ifadesine göre, Moskova’nın davranışları nedeniyle NATO-Rusya ilişkileri bir süredir zor bir dönem yaşamaktadır.

Kırcaalihaber

Önceki Haber

Türkiye Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Brüksel’de Karadağlı mevkidaşı Raduloviç’le bir araya geldi

Sonraki Haber

Sırbistan Futbol Federasyonu Başkanı Kokeza, mafya ilişkisi iddiaları nedeniyle istifa etti