Naser Selmani: “Medya Bağımsızlığına Vahşi Saldırı”

Gazeteciler Birliği Başkanı Naser Selmani, VMRO DPMNE’nin önerdiği yasa tasarısı ile medya bağımsızlığına vahşi bir saldırı yapıldığını belirtti.

Naser Selmani, “Yasa tasarısı ile medya bağımsızlığına, misyonuna, finansmanına ve editoryal politikasına vahşi bir saldırı yapılıyor. Kapmanyanın asıl hedefi, medyanın, vatandaşları, kamu çıkarlarını ve demokrasiyi unutması. Sadece hükümet politikalarının haber bülteni olmak” şeklinde konuştu.

VMRO DPMNE ne teklif etti?

İktidardaki VMRO DPMNE, dün, Pırjino Anlaşmasına imza atan siyasi partilere medya reformları için son önerilerini sundu. META haber ajansına göre ana muhalefet önerilerin kabul edilemez olduğunu belirterek tamamını red etti.

Siyasi partilerin çalışma grubunun dün yapılması gereken toplantısı bugüne ertelendi. Toplantıda medya reform konusun yanı sıra seçmen listesinin yenilenmesi metodolojisi konusun de ele alınması gerekiyor.

VMRO DPMNE, Slovenya-Almanya-Belçika modelini örnek göstererek, Makedonya Radyo Televizyonun kombineli bir şekilde yürütülmesini önerdi.

Aynı kaynak, VMRO DPMNE’nin müzakere grubuna başkanlık yapan Sağlık Bakanı Nikola Todorov, Makedonya Radyo Televizyonu’nun finansmanı iki şekilde yapılmasını önerdiğini belirtiyor. Birincisi bütçeden, ikincisi ise radyodifuzyon ücreti. VMRO DPMNE, ayrıca, MRTV Konseyi’nin aynı kalmasını önererek, seçimlerden yüz gün önce, haber programlarının editörlüğünü biri iktidardan, diğeri muhalafetten olmak üzere ikiş kişinin yapmasını önermektedir.

Read Previous

Naylon Çadırda ‘Mutluluk’ Oyunu

Read Next

Bulgaristan’da “Osmanlı Dönemi” Milliyetçileri Ayaklandırdı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *