Mustafa: Thaçi’nin tutuklanması siyasi bir eylem

Başbakan Isa Mustafa bu kez Nehat Thaçi olmak üzere Sırp makamları tarafından Kosova vatandaşlarının gözaltına alınmaları ve tutuklanmalarıyla tatsız ve iyice sorunlu durumlarla karşılaşıldığını söyledi.

Başbakan Isa Mustafa konuyla ilgili Meclis’in bugünkü oturumunda yaptığı konuşmada Emniyet Müdürü Nehat Thaçi’nin Sırp makamları tarafından gözaltına alınmasının, bir siyasi eylem olduğunu ve bunun Kosova ile Sırbistan arasında ilişkilerin normalleştirilmesine yardımcı olmadığını ifade etti.

“Başbakan olarak benim sahip olduğum bilgiye göre, Nehat Thaçi Sırbistan üzerinden resmi değil özel seyahat dahilinde geçiyormuş. Vatandaşlarımıza karşı Sırbistan’ın davranışları ve onların yapmadıkları eylemler nedeniyle davaların açılması kabul edilmezdir.” şeklinde ifadelerde bulunan Mustafa, kurumlarımız ve uluslararası camia aracılığıyla Thaçi’nin Kosova’ya geri dönmesini talep ettiklerini açıkladı.

Kosova’nın içişlerine müdahalede bulunması için Sırbistan’ın hiçbir mazeretinin olmadığını belirten Mustafa, “Thaçi’nin Kosova’ya dönmesi için Brüksel’in de baskıda bulunmasını talep ettik. Onun tutuklanması Kosova’nın çıkarından değil Sırbistan’da bazı bireylerin çıkarınadır.” dedi.

Başbakan Isa Mustafa, Sırbistan ile halen çözümlenmemiş konuların olduğundan dolayı Sırbistan ile diyalogu sürdüreceklerini bildirdi.

Kaynak: Kosovahaber.net

Read Previous

İsrail askerleri bir Filistinliyi öldürdü

Read Next

Atina’dan darbecilere ret

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *