Kuzey Makedonya Hükümeti Genel Sekreteri Muhammed Zekiri gözaltına alındı.

Hakim gece geç saatlerde Savcılığın önerisini kabul etmeye ve (eski) Hükümet Genel Sekreteri Muhamed Zekiri’nin tutuklanmasına karar verdi.

Mahkemeden konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Suç işlediğinden şüphelenilen bir kişi hakkında tutuklama tedbiri belirlenmesi amacıyla Organize Suçlar ve Yolsuzlukla Mücadele Başsavcılığının önerisi üzerine hareket etmek Resmi makam ve yetkiyi kötüye kullanma, yetkili savcı ve şüpheliden sonra ön yargıç müdafiinin huzurunda, talebe ekli tüm olguları değerlendirerek, talebin kabulüne ve zanlının maddede belirtilen sebeplerin varlığı nedeniyle 30 gün süreyle tutuklu kalmasına karar verdi.” ifadelerine yer verildi.

Tarafların bu karara karşı mahkemenin Ceza Kuruluna itiraz etme hakkı var.

– Muhammed Zekiri’ye soruşturma

Organize Suçlar ve Yolsuzlukla Mücadele Başsavcılığı, Hükümet Genel Sekreteri Muhamed Zekiri ve diğer iki Hırvat vatandaşı hakkında soruşturma başlatmış, Zekiri’nin tutuklu yargılanmasını talep etmişti.

Soruşturmada açıklanan eylemlere göre, birinci şüpheli Zekiri’nin resmi makamı ve yetkiyi kötüye kullanma suçunu işlediğine dair makul şüphe bulunduğu belirtilmişti.

Soruşturmanın ardından Muhammed Zekiri, Hükümet Genel Sekreterliği görevinden istifa ettiğini açıklamıştı.

Önceki Haber

Rusya, 2 Bulgar ve 45 Polonyalı diplomatı sınır dışı etme kararı aldı

Sonraki Haber

K. Makedonya Türklerini yok sayan Bela’dan açıklama geldi