Muhalifler Halep’te ilerliyor

Muhalif grupların Halep’in güneyinde başlattığı operasyonda bir köy ve bir tepenin kontrolünü ele geçirdiği bildirildi.

Suriyeli muhaliflerin, rejimin kuşatması altındaki bölgelere ulaşmak için Halep’in güneyinde başlattığı operasyonda bir köy ve bir tepenin kontrolünü ele geçirdiği, kentin güneyindeki çatışmalarda da 25 rejim askerinin öldüğü bildirildi.

Fetih Ordusu’nun (Ceyş el-Fetih) rejim güçlerinin kuşatması altındaki bölgelerin ablukasını kırmak için başlattığı ve ”Halep kuşatmasını kırma” adı verilen operasyonda Şırfe köyü ve el Mahrukta tepesinin kontrolünü Esad güçlerinden aldı.

Muhaliflerin kentin güneyindeki topçu okulu yakınlarında rejim güçlerinin karargah olarak kullandığı buzdolabı fabrikasının denetimini de sağladığını belirten kaynaklar, güneydeki çatışmalarda muhaliflerin 25 rejim askerini öldürdüğünü, bir tankla, üzerinde makineli tüfek bulunan bir aracı da imha ettiğini kaydetti.

Fetih Ordusu dün, Halep’in güneyinde gerçekleştirdiği operasyonda 1 köy, 4 tepe, 3 tank ve 1 füze birliğinin kontrolünü sağlamış, kentin güneyindeki çatışmalarda ise 56 rejim askerini öldürmüş, 2 tank ile 1 iş makinesi ve üzerinde makineli tüfek bulunan 16 aracı da imha etmişti.

Rejim güçlerinin geçen ay kentin kuzeyindeki muhaliflerin tek çıkış noktası olan Kastillo yolunun kontrolünü sağlamış, bunun üzerine muhalif bölgeler kuşatma altına girmişti.

Kaynak: Dünya Bülteni

Read Previous

Bulgaristan-Yunanistan Hükümetlerarası Toplantısı

Read Next

Andonov: “Türkiye mülteci dalgasına izin verirse ilk etkilenecek ülke Makedonya olacak”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *