Muhalefet lideri Mickoski, iktidar ortakları Kovaçevski ve Ahmeti’yi itham etti

Kuzey Makedonya’da ana muhalefet partisi VMRO-DPMNE Genel Başkanı Hristijan Mickoski, anayasa değişiklikleriyle ilgili çalışma grubunda devletin yeniden tanımlanmasından bahsedildiğini söyledi.

VMRO DPMNE Genel Başkanı Hristijan Mickoski, edindiği bilgilere göre, Makedonya’nın iki halklı devlet olarak, yani iki uluslu bir devlet olarak Anayasa’da düzenlenmek istendiğini söyledi.

Başbakan Kovaçevski ve BDİ Genel Başkanı Ahmeti’yi Avrupa yanlısı bir blok yerine Makedon karşıtı bir blok oluşturmakla suçlayan Mickoski, “Makedonya’nın hala sınırlarını çizmesi ve resmen federal bir devlet haline gelmesi gerekiyor. Kovaçevski verdiği sözlere dikkat etmeli. Hükümetin ana oyuncusu olan Demokratik Bütünleşme Birliği’ne tavizinin büyük olduğunu biliyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

İktidardaki Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) çok geçmeden ana muhalefet lideri Mickoski’nin açıklamalarına yanıt verdi.

Mickoski’nin açıklamalarını “saçmalık” olarak nitelendirildiği SDSM açıklamasında, VMRO-DPMNE’nin bu tür iddialarla Avrupa yanlısı bloğa katılma veya kendi deyimiyle Levica ile birlikte Avrupa karşıtı blokta kalma kararından kaçtığı belirtildi.

Read Previous

Arnavutluk ekonomisini Tiran taşıyor

Read Next

Yunanistan seçimleri ve yeni seçim yasası