Mucunski: Bana göre vatandaşına pasaport sağlayamayan bir cephe AB yanlısı bir cephe olamaz

Kuzey Makedonya’da ana muhalefet partisi VMRO DPMNE Genel Başkan Yardımcısı Timço Mucunski, vatandaşına pasaport sağlayamayan bir cephenin AB yanlısı bir cephe olamayacağını savundu.

VMRO DPMNE Genel Başkan Yardımcısı Timço Mucunski, katıldığı bir televizyon programında gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Ülkenin yeni ismiyle kimlik kartları ve seyahat belgeleri için son tarihin yaklaşmasıyla bekleme sürelerinin artması ve hoş olmayan görüntülerin oluşmasını eleştiren Mucunski, “Genel durumu utanç verici kelimesiyle özetlersek, Makedon vatandaşlarının günlük olarak yeni bir kişisel belge almaya çalışırken, yeni bir seyahat belgesi almaya çalışırken, yani yeni bir seyahat belgesi almaya çalışırken başına gelenler için çok hafif.” diye konuştu.

Mucunski, cumhurbaşkanı, başbakan ve dışişleri bakanının çeşitli açıklamalarının iletişim eksikliğini ve hükümetin stratejik bir hedefi olmadığını açıkça gösterdiğini vurguladı.

Şu anda İçişleri Bakanlığı’nın herhangi bir form temin etmediğini söyleyen Mucunski, vatandaşların yeni seyahat belgeleri için fotoğraf çekmelerine rağmen yeni seyahat belgelerini düzenleyemeyeceklerine işaret etti.

VMRO-DPMNE’nin geçici tedbir için Anayasa Mahkemesi’ne yaptığı girişime ilişkin ise, vatandaşların yaşadığı mağduriyetin önlenmesi için anayasa yargıçlarının her şeyi kabul etmesi gerektiğini söyleyen Mucunski, “Anayasa yargıçları artık binlerce vatandaşın sorununu çözebilme ve aynı zamanda onarılamaz zararları önlemek gibi daha geniş bir toplumsal hukuki işlevi yerine getirebilme gibi özel bir avantaja sahip.” ifadelerini kullandı.

Mucunski, tüm anketlerin vatandaşların hükümetin siyasi eylemlerinden maksimum düzeyde memnuniyetsiz olduğunu gösterdiğini, ancak aynı zamanda Makedon toplumunda umut verme ihtiyacının arttığını da sözlerine ekledi.

Read Previous

Sırbistan, son on yılda askeri harcamalarını üç kat artırdı

Read Next

Yeni isimle çıkartılan belge sayıları açıklandı