MSB’den Yunanistan açıklaması

Milli Savunma Bakanlığı, Haftalık Bilgilendirme Toplantısı gündeminde Yunanistan’la yakalanan olumlu hava ve tahıl koridoru süreci, Rusya-Ukrayna savaş süreci de vardı. Bakanlığın açıklamasında, Karadeniz’e kıyısı ülkelerin diyalog kanallarını açık tutması gerektiği belirtildi, ‘bölgesel sahiplik ilkesi’ vurgusu yapıldı.

“Temennimiz; diyalog kanallarının açık tutulması, ikili ilişkilerimizde yakalanan pozitif gündemin devam etmesi, Ege Denizi’nin bir dostluk denizi hâline gelmesidir.” Son günlerde Yunanistan ile Türkiye arasında esen olumlu havaya değinildi. Yakalanan pozitif havanın, Ege ve Akdeniz’de devam ettirilmesi vurgusunda bulunuldu.

Milli Savunma Bakanlığı’nca haftalık basın bilgilendirme toplantısında; son günlerde Yunanistan’la olumlu yönde ilerleyen ikili ilişkiler, Ege ve Akdeniz’deki son durum ile Ukrayna’dan tahıl sevkiyatına ilişkin konu başlıkları değerlendirildi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin hak ve menfaatlerinin tavizsiz bir şekilde korunmaya devam edeceği vurgulanan açıklamada, Yunanistan ile diyalog kanallarının her zaman açık tutulması gerektiğine işaret edildi.

Gündemde tahıl koridoru anlaşması da vardı. Askıya alınan anlaşmanın yeniden devreye girebilmesi için Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler yetkilileri ile Dışişleri Bakanlığı koordinesinde Türkiye’nin temasların sürdürüldüğü bildirildi. Tahıl sevkiyatının gerçekleştirildiği Karadeniz bölgesinde yer alan ülkelerin diyaloğu devam ettirmesinin önemine işaret edildi. “Karadeniz’de en uzun kıyısı bulunan ülkelerden biri olarak başından beri kıyıdaş ülkelerin barış, diyalog, huzur ve refah içinde yaşamasından yana olduğumuzu dile getiriyor, mevcut güvenlik dengesinin ‘bölgesel sahiplik ilkesi’ çerçevesinde sürdürülmesi gerektiğine inanıyoruz.”

Toplantıda, Askeralma Kanunu’nda yapılan yeni düzenlemeye de değinildi. Buna göre; dövizle askerlik hizmeti kapsamından çıkarılanlar ile ilgili yapılan yeni çalışmayla değişikliğe gidildi. Ödemeleri gereken yabancı ülke parasını ödemedikleri veya herhangi bir takvim yılında toplam olarak 184 gün ve daha fazla süreyle yurt içinde bulundukları için dövizle askerlik kapsamından çıkarılanların, dövizle askerlik hizmetinden yararlanabilmelerine imkân sağlandı.

cnntürk

Read Previous

29. Saraybosna Film Festivali, “Kiss the Future” filmiyle başladı

Read Next

Arnavutluk’ta FETÖ protestosu