Mostar Müftüsü Stolac belediye yetkililerinin kararlarına sert tepki gösterdi

Bosna Hersek’te Katolik dini sembollerin Stolac’taki Hodov İlköğretim Okulu’nun avlusuna yerleştirilmesi ve Eski Kemer koruma bölgesinde haçlar inşa etme kararına Mostar Müftüsü Dedovic’ten tepki geldi.

Bosna-Hersek’in Hersek bölgesinin başkenti Mostar’da belediye yetkililerinin Eski Kemer koruma bölgesinde haçlar inşa etme planına tepkiler büyüyor.

Mostar Müftüsü Salem ef. Dedovic, 27 Ocak tarihinde yapılan basın açıklamasında, Stolac belediye yetkililerinin Eski Kemer koruma bölgesinde haçlar inşa etme ve böylece kültürel ve tarihi öneme sahip alanları işaretleme konusundaki ayrımcı kararlarını şiddetle kınadı. Açıklamada, bu şehirde Boşnakların tamamen güçsüzleştirilmesinin birkaç örneği de vurgulandı.

Müftü, uzun süredir Belediye Başkanı Boskoviç liderliğindeki Stolac belediye hükümetinin St. Katolik Kilisesi Trebinje-Türk Piskoposu İlyas Peygamber ve Mostar-Duvno Piskoposunun yetkisi altında, kamusal araziyi Stolac’ın cemaatine tahsis ederek, haçların inşasını sürdürmeyi ilan ederek sürekli kültürel ve tarihi önemi olan alanı işaretlemeye devam ediyor. Müstahkem Eski Şehir Kemeri Bos Bosna Hersek Devlet Ulusal Anıtı “Sözde” tepe “olarak adlandırılan Mostar Hum tepesi gibi şehirlerde bu kadar önemli veya çok baskın yükselişlere yol açan yollarda kesişme çalışmaları devam ediyor. “İkinci Vatikan Konseyinin dinler arası diyalog ve ekümenizm hakkındaki mesajlarını hiçbir şekilde yansıtmayan Jübile Haçı” ifadesini okudu.

Ayrıca, halka, belediye başkanının önderliğindeki Stolac yetkililerinin, o zamana kadar bölgede çoğunluk olan ve son derece büyük Boşnak nüfusu ile ilgili herhangi bir sorumluluk ve adalet duygusu olmadan, yasal çözümlerin arkasına saklanarak, kamusal alanı sistematik olarak gasp ettiğini hatırlattı.

Bir örnek, 500 yıllık Sultan Selim Camii’nin karşısında, Stolac čaršija’nın merkezinde bir çan kulesi olan bir pastoral merkezin inşasıdır.

“Zaten Katolik dini sembollerin Stolac’taki Hodov İlköğretim Okulu’nun avlusuna yerleştirildiğini duyurduk. Maalesef bugüne kadar ilgili makamlar ve ilgili kuruluşlar tarafından ilerleme kaydedilmemiştir.

Yetkililer, İslam cemaatinin mezarlıklar için yeterli bir yer bulma talebini yıllardır engelliyor ve görmezden geliyorlar. Uluslararası örgütlerin ve İnsan Hakları Ombudsmanının bu yakıcı fakat asgari insan hakkına dahil olmasına rağmen, çözüm görülmüyor.

Stolac’daki yetkililer, Katolik Kilisesi’nin ulusal bir anıtın daha dar bir aralığında bile inşa etmesine izin verirken, İslam topluluğuna yönelik herhangi bir talebi çözmemek, Osanići ve Uzinovići’deki dini alanların adaptasyonunu daha da zorlamak ve yeniden yapılandırmak için çifte bir politika izliyorlar. Yüzyıllık geçmişe sahip camiler oldukları biliniyor “dedi.

Ve açıklamada belirtildiği gibi Stolac’ta sadece bir kişi ve bir dini cemaatin çıkarlarını destekleyen belediye makamlarının bu son kararları, etnik gruplar arası ve dinler arası güven inşa etmek için hiçbir şey yapmıyor.

Dedovic, “Aksine, Stolac’ın Eski Kent yolunda bir çapraz yolun inşasının duyurulması bir karışıklık taşıdır ve Stolac ve Hersek’e sağlam bir şekilde ulaşan şehirlerarası güvenin ihlalidir ve bu, çabaladığımız bir toplantı taşı değildir ve Hersek’teki İslam Topluluğunun taahhüt ettiği ve içtenlikle taahhüt ettiği anlamına gelir.” dedi.

Kaynak: islamskazajednica.ba, www.dunyabulteni.net

Read Previous

Savcılık Yasası görüşmelerine başlandı

Read Next

Virüsün vurmasıyla ‘hayalet kent’e dönüşen Vuhan’da halk kenetlendi

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *