Kuzey Makedonya’da 2012’de 5 Makedon’un öldürülmesi hakkında yeniden görülmesi kararlaştırılan “Monstrum” davasında verilen kararlar başkent Üsküp’te protesto edildi.

Çayır Parkı’ndan başladıkları yürüyüşle Savcılığa doğru yürümek isteyen protestocular Bit Pazarı civarında polis kordonu ile karşı karşıya geldi.

Protestoyu organize edenlerin yaptığı basın açıklamasının ardından organizatörlerin protestonun sonlandırıldığını açıklamasına rağmen bir grup ile polis ekipleri arasında gergin anlar yaşandı.

Bazı göstericiler geri çekilmeyi reddetti ve polis kordonuna çeşitli nesneler fırlattı.

Polis ekipleri protestocuları dağıtmak için biber gazı kullandı.

Gösterilerde birkaç protestocu gözaltına alınırken birkaç polisin de yaralandığı belirtildi.

– “Monstrum” Davası

Başkent Üsküp yakınlarındaki bir göle balık tutmak için giden 5 Makedon, ülkedeki Ortodoksların “Büyük Perşembe” olarak adlandırdıkları dini bayramlarını kutladıkları 12 Nisan 2012’de öldürülmüştü.

Bu toplu cinayetin zanlıları olarak Arnavut kökenli altı kişi hakkında 20 Aralık 2012’de başlayan “Monstrum” davasında Temmuz 2014’de müebbet hapis cezaları verilmiş, bir kişi ise beraat etmişti.

Kuzey Makedonya Yüksek Mahkemesi, 24 Kasım 2017’deki kararında “Monstrum” davasının yeniden görülmesine ve hapse mahkum edilen kişilerin adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına hükmetmişti.

Önceki Haber

Kuzey Makedonya’da yasa dışı dinlemelere ilişkin davada 11 sanığa 65 yıl hapis cezası verildi

Sonraki Haber

Filipçe: Yeni vakaların % 70 ‘i Britanya mutasyonu