Kuzey Makedonya’da 2012’de 5 Makedon’un öldürülmesi hakkında yeniden görülmesi kararlaştırılan “Monstrum” davasında verilen kararlar başkent Üsküp’te protesto edildi.

Kuzey Makedonya İçişleri Bakanlığı tarafından MİA’ya yapılan açıklamada, gerginliklerin yaşandığı bugünkü protestoda 8 göstericinin gözaltına alındığı ve 7 polisin de yaralandığı belirtildi.

Protestoyu organize edenlerin yaptığı basın açıklamasının ardından organizatörlerin protestonun sonlandırıldığını açıklamasına rağmen bir grup ile polis ekipleri arasında gergin anlar yaşandı.

Bazı göstericiler geri çekilmeyi reddetti ve polis kordonuna taş ve çeşitli nesneler fırlattı.

Üsküp Ceza Mahkemesinde görülen davada, 23 Şubat’ta açıklanan kararda ikisi firari üç sanık hakkında “terörizm” suçundan müebbet hapis cezası verilirken “suça yardım ettikleri için” bir sanık 15 yıl, diğeri ise 9 yıl hapse mahkum edildi. Davadaki diğer sanık ise beraat etti.

– “Monstrum” Davası

Başkent Üsküp yakınlarındaki bir göle balık tutmak için giden 5 Makedon, ülkedeki Ortodoksların “Büyük Perşembe” olarak adlandırdıkları dini bayramlarını kutladıkları 12 Nisan 2012’de öldürülmüştü.

Bu toplu cinayetin zanlıları olarak Arnavut kökenli altı kişi hakkında 20 Aralık 2012’de başlayan “Monstrum” davasında Temmuz 2014’de müebbet hapis cezaları verilmiş, bir kişi ise beraat etmişti.

Kuzey Makedonya Yüksek Mahkemesi, 24 Kasım 2017’deki kararında “Monstrum” davasının yeniden görülmesine ve hapse mahkum edilen kişilerin adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına hükmetmişti.

Önceki Haber

Türk Kızılay, Bosna Hersek’te ihtiyaç sahiplerine gıda paketi dağıttı

Sonraki Haber

Zoran Zaev, SDSM başkanlığına adaylığını koydu