Kuzey Makedonya kamuoyunda “Monstra” olarak bilinen ve siyasi olarak da çok sık gündeme gelen davayla ilgili 29 Ocak’ta başkent Üsküp’te düzenlenen protestolara katılan 14 kişi için suç duyurusunda bulunulacak.

İçişleri Bakanı Oliver Spasovski yaptığı açıklamada 14 kişiye devlet mülklerini, özel binaları ve polis araçlarına zarar vermek ve ayrıca yetkililere yönelik saldırı suçlamalarından suç duyurusunda bulunulacağını söyledi.

Spasovski, “Protesto demokratik bir haktır, ancak yasal düzenlemelere uyulmaması cezalandırılmalıdır. Şiddet suçları biriminde dün 14 kişi tespit edilerek ifadeye çağrıldı ve haklarında dava açılacak.” ifadelerini kullandı.

İfadeye çağrılan kişilerden biri reşit olmaması nedeniyle ebeveynlerinin eşliğinde ifadeye katıldı.

– Monstra olayı

Makedonya’nın başkenti Üsküp yakınlarındaki Smiljkovski Gölü’nde, 12 Nisan 2012 tarihinde Kire Triçkovski, Filip Slavkovski, Tsvetanco Atskovski, Aleksandar Nakevski ve Borçe Stefanovski isimli Makedon vatandaşlar otomatik silahla öldürülmüştü. Üsküp Ceza Mahkemesi, “Monstra’’ olarak bilinen davaya ilişkin verdiği kararda, Arnavut kökenli Alil Demiri, Afrim İsmailovik, Agim İsmailovik, Feyzi Aziri, Haki Aziri ve Sami Luta’yı “terör eylemi’’ suçundan müebbet hapse mahkum edilmişti.

Daha sonra Aralık 2017’de Yüksek Mahkeme tarafından yeniden görülmesi kararlaştırılan “Monstra” davası mahkumları A.İ., F.A., H.A. ve S.L. için yurtdışı yasağı ve haftada iki kez Üsküp 1. Mahkemesi’ne gitme şartıyla tahliye kararı vermişti.

Kararların tersine çevrilmesinin ardından “Monstra” davası Özel Yetkili Savcılık tarafından devralındı ​​ve dava yeniden yargılanmak üzere iade edildi.

Önceki Haber

“İskeçe Türk Birliği Balkan Gençlik Okulu” başlıyor

Sonraki Haber

Anadolu Isuzu’nun turizm aracı Turkuaz, Sırbistan yollarında