Asliye Ceza Mahkemesi bugün, 2012’de “Smilkovo Gölü”nde 5 kişinin öldürüldüğü “Monstra” davasında kararı açıkladı.

Asliye Ceza Mahkemesi tarafından açıklanan kararda, “Alil Demiri ve Afrim Ismailoviç terörden suçlu bulundu ve ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Sanık Agim İsmailoviç terör suçundan suçlu bulundu ve ömür boyu hapis cezasına çarptırıldı. Haki Aziri dokuz yıl hapis cezasına çarptırdı. Sanık Feyzi Aziri, bir faile yardım ve yataklık etmekten iki kez suçlu bulundu ve 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Sami Lyuta’ya yönelik suçlamalar ise asılsız kabul edildi.” ifadelerine yer verildi.

Savcılığın temsilcileri Fatime Fetai ve Gavril Bubevski mahkemede yer aldı.

– Monstra olayı

Makedonya’nın başkenti Üsküp yakınlarındaki Smiljkovski Gölü’nde, 12 Nisan 2012 tarihinde Kire Triçkovski, Filip Slavkovski, Tsvetanco Atskovski, Aleksandar Nakevski ve Borçe Stefanovski isimli Makedon vatandaşlar otomatik silahla öldürülmüştü. Üsküp Ceza Mahkemesi, “Monstra’’ olarak bilinen davaya ilişkin verdiği kararda, Arnavut kökenli Alil Demiri, Afrim İsmailovik, Agim İsmailovik, Feyzi Aziri, Haki Aziri ve Sami Luta’yı “terör eylemi’’ suçundan müebbet hapse mahkum edilmişti.

Daha sonra Aralık 2017’de Yüksek Mahkeme tarafından yeniden görülmesi kararlaştırılan “Monstra” davası mahkumları A.İ., F.A., H.A. ve S.L. için yurtdışı yasağı ve haftada iki kez Üsküp 1. Mahkemesi’ne gitme şartıyla tahliye kararı vermişti.

Kararların tersine çevrilmesinin ardından “Monstra” davası Özel Yetkili Savcılık tarafından devralındı ​​ve dava yeniden yargılanmak üzere iade edildi.

Önceki Haber

Kosova İnsan Hakları Konseyi’nden tepki

Sonraki Haber

Yunanistan’a ait savaş uçaklarından uluslararası sularda araştırma yapan ‘TCG Çeşme’ gemisine taciz