Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da dün protestolarla gündeme gelen savaş suçlusu Ratko Mladiç’e ait tartışmalı grafitinin üzerine bir kova kireç döküldü.

Sırbistan polisi, Njegoseva Sokağı’ndaki duvar resmini kaldırmak isteyen aktivistlere karşı önlem alarak duvar resmini koruma altına almış ve Mladiç’in resmine yumurta atan iki gösterici gözaltına alınmıştı.

 Nova.rs haber portalı, duvar resmine kireç dökülmesi eyleminin arkasında Sırbistan Sosyal Demokrat Partili (SDPS) siyasetçilerden Đorđo Žujović’in olduğunu duyurdu.

Savaş ve soykırım suçlusu Mladiç’e ait duvar resmine yumurta atan aktivistlerin tutuklanması daha büyük çaplı bir protestoya neden olmuştu.

Savaş suçlusunun duvar resmini koruyan polisin tavrı, muhalif liderlerin de tepkisine neden oldu. Srebrenitsa soykırımının başlıca sorumlularından biri olan Mladiç, Sırbistan’da milliyetçi çevreler tarafından kahraman olarak görülüyor.

Ratko Mladiç kimdir?

Bosna Savaşı sırasında 10 binlerce Bosnalı Müslümanın katledilmesinde baş rol oynayan Ratko Mladiç, katliamları nedeniyle “Bosna Kasabı” olarak tanındı.

1992-1995 yılları arasında Bosna’daki savaş boyunca Sırp askerlerin komutanlığını yürüten Mladiç, Srebrenitsa’yı ele geçirdiğinde “Nihayet bu topraklarda Türkler’den intikam alma zamanı gelmiştir” ifadesini kullanmıştı.

Mladiç’in emriyle binlerce Müslüman erkek sistematik bir şekilde katledilmişti.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Ziraat Bankası, Bosna Hersek Futbol Federasyonu ile sponsorluk anlaşmasını yeniledi

Sonraki Haber

Kuzey Makedonya’da 10 Kasım anma töreni