“Mkart” sahipleri arasında 3 Türk de yer alıyor

Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanlığı tarafından, yurtdışındaki özverili Makedonya vatandaşlarına yönelik gerçekleştirilen “Mkart” projesi kapsamında Türkiye’deki 3 Makedonya vatandaşına “Mkart”ları teslim edildi.

Türkiye’nin Ankara Büyükelçiliği’nde Makedonya vatandaşları Prof. Dr. Melahat Pars, Dr. Hülya Abdula Çevik ve Sümer Sipahi’ye ülkeye giriş çıkışta kolaylıklar sağlayan ve ülkeye gidip gelmelerini teşvik eden “Mkart”ları teslim edildi.

Prof. Dr. Melahat Pars 1969 doğumlu. Şu an Ankara üniversitesi Dil ve Tarih-coğrafya Fakültesi Slav Dilleri ve Edebiyatları bölümünde Makedon Dili ve Edebiyatı Anabilim Dalı başkanı olarak görev yapmaktadır. Çalışma alanı Balkan edebiyatları ve dillerinde Türk izleridir. Bu alanda T.C. Kültür Bakanlığı tarafından yayımlanmış iki kitabı bulunmaktadır. Bunlar, “Makedon Dram eserlerinde Türkler ve Türk İzleri” ve “Makedon ve Sırp Romanlarında Türkler ve Türk İzleri”.

Dr. Hülya Abdula Çevik, 1988 yılında Ohri şehrinde doğdu. Genç yaşında, Yönetim ve Organizasyon alanında Bilim Doktoru Akademik ünvanı almıştır. Çalışma hayatı süresinde daha önce birçok üst düzey görevlerde bulunan Hülya Abdula aldığımız bilgilere göre şu anda Türkiye Cumhuriyeti Devleti Ticaret Bakanlığında Bakan Danışmanı olarak görev yapmaktadır.

1987 Gostivar doğumlu olan Sümer Sipahi Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunudur. TBMM Meclis Başkanı Danışmanı olarak görev yapmaktadır. 2014-215 Gostivar Mahalle Camii’nde imamlık 2016-2018 Eyüpsultan Belediye Başkan Danışmanı görevlerinde bulundu.

“Mkart”, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti kökenli bireylere yönelik olarak, devleti sınırlarının ötesinde ilerletme yönünde özverili taahhütlerinin sembolik bir tanınması olarak tasarlandı.

Söz konusu projenin amacı, bu tür bireylerin, ülkedeki sosyal akışlara daha derinden dahil olacak daha geniş bir ağın parçası olmalarıdır. MKart ile ilgili tüm süreç Dışişleri Bakanlığı tarafından koordine edilmektedir.

Read Previous

“SDSM ve BDİ hükümeti iki gün içinde elektrik ithalatı için 73 milyon avans ödedi”

Read Next

Hafta sonunda hava sıcaklıkları mevsim normallerinde seyredecek