Mitroviça’da artık Türkçe altıncı sınıf mevcut

Mitroviça’da Türkçe eğitimin de yapıldığı Andon Zaku Çajupi İlköğretim Okulu’da uzun yılların ardından Türkçe altıncı sınıf açıldı.

Türkçe eğitim sadece beşinci sınıfa kadar yapıldığı okulda, Türk öğrenciler artık ilkokulu Mitroviça dışındaki şehirlerde ya da Arnavutça dilinde tamamlamak zorunda değiller. Şimdilik sadece iki öğrencinin bulunduğu sınıfta, ikisi gönüllü olmak üzere üç öğretmen ders veriyor.

Sınıf Öğretmeni Bahar Kera, çok heyecanlı ve mutlu olduğunu belirtıyor. Kera, iki öğrenciye rağmen altıncı sınıfın açılmasından dolayı çok gururlu olduğunu söyledi. “Son ana kadar sınıfın açılacağı belli değildi” diyen Kera, bunun zorlu bir süreç olduğunu ancak ailelerin de katkısının yadsınamayacağını dile getirdi. Kera ayrıca, altıncı sınıfın açılmasıyla Türk sınıflarının bundan sonra dolacağı inancını da dile getirdi.

Diğer yandan, Andon Zaku Çajupi İlköğretim Okulu’nda bu yıl, öğrenci olmaması nedeniyle Türkçe birinci sınıf açılmazken, geçen yıl birinci sınıfta varolan iki öğrencinin de Priştine’ye taşınmasıyla ikinci sınıf da kapatıldı. Üçüncü sınıftan, beşinci sınıfa kadar eğitimin verildiği karma sınıfta ise sadece beş öğrenci bulunuyor. Sınıf öğretmeni Albulena Roka Randobrava, seneye daha fazla öğrenciyle yeni eğitim öğretim yılına başlama umudunu dile getirdi. Randobrava, karma sınıfta öğretmenlik yapmasında rağmen öğrencilerin birbirlerine karşı çok anlayışlı olduğuna da vurgu yaptı.

Okulda, TİKA tarafından onarılan anaokulu sınıfı hariç, biri zemin katta diğeri de birinci katta olan diğer iki sınıfta Türk öğrencilerin eğitim görmemesi dikkatimizi çekti. Durumun neden böyle olduğunu okul müdürüne sorduk.

Okul Müdürü Melahate Meha, TİKA tarafından onarılan sınıfların daha alt katlarda olduğunu ve bu sınıflarda ilkokul birlerin eğitim gördüğünü belirterek, o yaştaki çocukların daha üst katlarda eğitim görmesinin doğru olmayacağını dile getirdi.

Kaynak: Kosovaport

Read Previous

Erdoğan’dan 15 Temmuz şehitlerinin ailelerine ziyaret

Read Next

Fransa’da çalışma yasası protestosu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *