Mısır, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ve Yunanistan, Kıbrıs’ın münhasır ekonomik bölgesi içerisinde olduğunu belirttikleri sularda Türkiye’nin yaptığı sondaj çalışmalarını “kanunsuz ve kabul edilemez” olarak niteleyerek kınadı.

Mısır Devlet Başkanı Abdulfettah el-Sisi, Kahire’de Güney Kıbrıs Rum Lideri Nikos Anastasiadis ve Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’i ağırladı.

Liderler Doğu Akdeniz’de keşfedilen doğal kaynaklar ekseninde yeni bir enerji ittifakı kurmayı amaçlıyor.

Kahire’de düzenlenen basın toplantısında Anastasiadis, “Türkiye’nin kabul edilemez uygulamaları ve sondaj çalışmaları Kıbrıs Cumhuriyeti’nin haklarına ve uluslararası hukuka yapılan açık bir saldırıdır,” ifadesini kullandı. Anastasiadis Türkiye’nin saldırgan tavrını durdurmak için her türlü diplomatik yola başvurulacağını belirtti.

Mısır Cumhurbaşkanı Sisi de Türkiye’nin tek taraflı faaliyetlerinin Doğu Akdeniz’in tamamını istikrarsızlaştırdığını ve bölge ülkelerinin çıkarlarını tehlikeye attığını belirtti.

Türkiye geçtiğimiz hafta Rum Yönetimi’nin İtalyan ve Fransız firmalara lisans verdiği bölgeye sondaj gemisi gönderdiğini açıklamıştı.

Her üç lider Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna planladığı askeri operasyonu da kınadı. Ayrıca liderler Doğu Akdeniz’deki kaçak göç sorununa karşı işbirliği yapma sözü verdi.

Kıbrıs Rum Yönetimi açık denizlerde yürüttüğü doğal gaz arama çalışmalarını söz konusu bölgelerin münhasır ekonomik bölgesi içerisinde olduğu için egemenlik hakkının bir parçası olduğunu savunuyor.

Türkiye ise Rum Yönetiminin iddialarını reddederek adadaki Türklerin haklarının görmezden gelindiğini belirtiyor.

 

Milletgazetesi.gr

Önceki Haber

ABD, Kosova – Sırbistan diyalog sürecinin bir an önce başlamasını istiyor

Sonraki Haber

FETÖ sanığı eski öğretmenler Yunanistan’a kaçarken yakalandı

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

16 − eleven =