Kuzey Makedonya Türkleri Milli Sayım Koordinasyon Kurulu, Ustruga’daki Türk saymanlarla ilgili yayınladığı bildiride Devlet İstatistik Kurumu’na tepki gösterdi.

Milli Sayım Koordinasyon Kurulu tarafından yayınlanan bildiride, Ustruga’daki Türk saymanlara yapılan haksızlığın bir an önce düzeltilmesi talep edildi.

Devlet İstatistik Kurumu 23 Şubat 2021 tarihinde yayınlamış olduğu Bölgesel Eğitmen ve Bölgesel Sayman Açık İlanı’nda Struga Sayım Bölgesi (Struga Belediyesi ve Vevçani)’nde Türklere 8 kişilik sayman kontenjanın ayrılmasına karar verildiği hatırlatılan bildiride şu ifadelere yer verildi:

“Devlet İstatistik Kurumu’nun Struga Sayım Bölgesinde öngörmüş olduğu kontenjana, Struga’da yaşayan Türklerin yeterli sayıda başvurusu sonucu açıklanan sonuçlarda “Hakça Temsil İlkesinin” gözetilmediği ve sonuç itibariyle 8 kişilik öngörülen kontenjanda sadece 3 kişinin kabul edilmesi hepimizi hayrete düşüren bir durumdur. Başvuran fakat anlaşılmayan nedenlerden dolayı elenen bu adaylarımızın “hangi kriterlere göre” elendiklerini ve böyle bir sonucun ortaya çıkmasının nedenlerini merak eder bu konuyla ilgili Devlet İstatistik Kurumu’nun açıklamasını beklemekteyiz. Kuzey Makedonya Türkleri Milli Sayım Koordinasyon Kurulu olarak bu hatanın bir an önce düzeltilmesini istirham ediyoruz.”

Açıklamada, “Konuyla ilgili başta Devlet İstatistik Kurumu, yetkili kurum ve kuruluşlar bilgilendirilmiş olup, en acil şekilde sorunun çözülmesini beklemekteyiz. Aksi takdirde bu karar Nüfus sayımı sürecini gölgede bırakacak ve sürecin şaibeli olmasına yol açmış olacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” denildi.

Önceki Haber

K. Makedonya’daki nüfus sayımına Türkiye’den 1.531 kişi kayıt oldu

Sonraki Haber

Türkiye’nin hibe ettiği Kovid-19 aşıları Bosna Hersek’e ulaştı