Kuzey Makedonya Devlet eski Bakanı ve Milli Sayım Koordinasyon Kurulu üyesi Prof. Dr. Adnan Kahil, konuk olduğu Zoom.mk Target programında nüfus sayımı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Nüfus sayımının Kuzey Makedonya Türkleri için önemi ile ilgili konuşan Kahil, sayımın istatistiki operasyon olarak tanıtılmasına rağmen aslında siyasi bir operasyon olduğunu belirtti.

Sayımlarla ilgili geçmişteki kötü tecrübelerinden söz eden Kahil, sayım sürecinde dikkatli olunması gerektiğine dikkati çekti.

MATÜSİTEB öncülüğünde gerçekleştirilen Kuzey Makedonya Türkleri Sayım Değerlendirme Çalıştayı ve Milli Sayım Koordinasyon Kurulu ile ilgili bilgiler veren Kahil, ülkedeki Türklerin sayımları yakından gözlemleyeceğini vurguladı.

Daha önceki sayımlara ve kendi tecrübelerine göre Kuzey Makedonya’da şu anda 150 ila 200 bin arasında Türk yaşadığını söyleyen Kahil, ülkedeki Türklerin %7’nin altındaki sonuçları kabul etmeyeceğini, kendisinin düşüncesinin ise Türklerin %10 civarında olduğu yönünde olduğunu belirtti.

Kahil, programın devamında ülkedeki güncel siyasi konular ile ilgili yorumlarda bulundu.

Önceki Haber

MATÜSİTEB’te Çayır ve Butel belediyeleri koordinasyon toplantısı düzenlendi

Sonraki Haber

“Dijital Toplum ve İnsan” Projesi’nin açılışı yapıldı