Kuzey Makedonya Devlet eski Bakanı ve Milli Sayım Koordinasyon Kurulu üyesi Prof. Dr. Adnan Kahil, konuk olduğu Alfa TV’de nüfus sayımı ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Adnan Kahil programda yaptığı konuşmada, daha önce nüfus sayımı yasasının iyi olmadığını ve tüm etnik topluluklarla birlikte bir yasa hazırlanması gerektiğini söyledi.

Yasanın bu şekilde yapılmadığına dikkati çeken Kahil, istatistiki operasyon olmasına rağmen siyasilerin sayımı etkilediğini belirtti.

Nüfus sayımına en nihayetinde siyasetin karar verdiğini kaydeden Kahil, sayımların bir yere kadar istatistik operasyonu, bir yerden sonra da siyasetin karar vereceği bir süreç olamayacağını ifade etti.

Bu sayımlarda Türklerin reel sayıların çıkıp çıkmayacağının görüleceğini belirten Kahil, Türklerin sayılmasına karşı olmadığını, aksine Türk halkının kitlesel olarak sayımlara katılması gerektiğini ve her kayıt olan kişinin çok önemli olduğunu vurguladı.

Ülke sınırları dışında çok etnikli bir devlet olarak görülmemize rağmen ülke içinde iki uluslu bir devlet olunduğunun altını çizen Kahil, ülkedeki bir Türk olarak bunun kabul edilemez olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Kahil programda Türkiye-Yunanistan ilişkileriyle ilgili de açıklamalarda bulundu.

Önceki Haber

Kosova’da Salgınla Mücadele Kurulu toplantısından karar çıkmadı

Sonraki Haber

Maarif Makedonya Okulları’nda Çanakkale Zaferi kutlaması