Makedonya Türk Sivil Toplum Kuruluşları Birliği (MATÜSİTEB) Genel Başkanı Hüsrev Emin, bugün başlayan nüfus sayımı ile ilgili bir mesaj yayınladı.

MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin tarafından yayınlanan mesajda, nüfus sayımının ülkemizde 20 yıldır yapılmadığını ve bu süre zarfında tüm devlet politikaları etnisite oranları üzerinden şekillendiği belirtildi.

Açıklamada, “Kabul edilmelidir ki bu kadar hızlı değişimlerin yaşandığı bir çağda devlet politika ve uygulamalarının 20 yıl önce yapılan sayımlara göre şekillenmesi, en azından bizim için asla kabul edilebilir bir durum değildir. Son resmi nüfus sayımından günümüze kadar soydaşlarımız milli ve manevi değerlerini koruyarak her alanda bir var olma mücadelesi sergilemiştir. Buna mukabil değişen hükümetler hakça temsil ilkesini uygulama konusunda yeteri kadar samimi davranmamışlardır.” ifadelerine yer verildi.

– “Nüfus Sayımı’na aktif bir şekilde katılım gösterelim”

Soydaşlara yönelik yapılan çağrıda, bu topraklarda varlığı bin yıl öncesine dayanan Türkler olarak eğitimden sanata, kültürden siyasete, ekonomiden sosyal yaşama kadar her alanda bize ait olan haklarımızı geri alabilmemiz için Nüfus Sayımı’na aktif bir şekilde katılım gösterilmesi vurgulanarak şunlara yer verildi:

“Unutmayın ki evinize Türk sayman gelmemesi hâlinde Türk sayman talep etmeniz sizin en doğal hakkınızdır. Saymana vermiş olduğunuz bilgileri de teyit amaçlı kontrol etmeniz de büyük önem taşımaktadır.

Bu vesileyle 50 sayım bölgesinde görev yapacak tüm sayman ve eğitmenlerimize başarılar diliyor, geleceğimizin sağlam bilgiler ışığında temellenmesi adına büyük önem arz eden bu sürecin başarıyla tamamlanmasını diliyoruz.”

Diasporada yaşayan soydaşlara yönelik yapılan çağrıda ise “Ailelerine ve yakınlarına destek olabilmek amacıyla vatan hasretini göze alıp ülke dışında çalışıp yaşayan tüm Soydaşlarımızın çevrimiçi olarak kendilerini kayıt etmeleri hayati önem taşımaktadır. Unutmayalım ki biz Türk Milleti bu ülkenin kurucu ve asli unsuruyuz.” değerlendirmesinde bulunuldu.

Açıklamanın devamında ise şu ifadelere yer verildi:

“Tüm görüş ayrılıklarını bir kenara bırakıp Nüfus Sayımını meseleler üstü “milli bir mesele” olarak görerek bu süreçten BİR ve BERABER olarak alnımızın hakkıya çıkalım. Bu birlikteliğin güzel bir tezahürü olan ve 3 Mart tarihinde kurulan Milli Sayım Koordinasyon Kurulu olarak da Nüfus Sayımı çalışmalarına tüm hızıyla devam ediyoruz.

Kuzey Makedonya’da faaliyet gösteren 60 sivil toplum kuruluşumuzla birlikte bizler MATÜSİTEB olarak Nüfus Sayımının şeffaf, adil ve hukuka uygun bir şekilde düzenlenmesi adına teyakkuzda olacağımızı, sayım öncesi olduğu gibi sayım süreci ve sonuçların açıklanmasına kadar Nüfus Sayımı faaliyetlerimize aralıksız devam edeceğimizi beyan ederiz.

Bizden alınanı, geri alma vaktidir.”

Önceki Haber

“Filenin Sultanları” Avrupa Şampiyonası’nda 5. kez kürsü gördü

Sonraki Haber

Kuzey Makedonya’da nüfus sayımı başladı