Milatovic: Sırbistan en büyük partner

Karadağ Cumhurbaşkanı Jakov Milatovic, Sırbistan’la eski Cumhurbaşkanı Milo Djukanovic döneminde gergin seyreden ikili ilişkileri düzeltme sinyali verdi.

Sırbistan’ı en büyük ekonomik partner olarak tanımlayan Milatovic, Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic’in daveti üzerine çok yakında Belgrad’ı ziyaret etmeyi planladığını açıkladı.

Milatovic, Karadağ’ın NATO üyeliğinde ilerlemesi, AB’ye odaklanması ve Batı Balkan ülkeleriyle iş birliğini güçlendirmesinin ülke dış politikası açısından önem arz ettiğini ifade etti.

Karadağ Radyo ve Televizyonuna konuşan Milatovic, ilk resmi ziyaretini yapacağı Brüksel’de 30 Mayıs’ta AB yüksek temsilcileri ile bir araya geleceğini ve bunun ardından Sırbistan’ı ziyaret edeceğini söyledi.

Yemin törenine bölge liderlerinin katılmasının Karadağ’a kendisiyle gelen değişime komşulardan destek manasına geldiğini ifade eden Milatovic, Batı Balkanlar’da öncelikli desteğinin Berlin Süreci’ne olduğunu fakat Açık balkan inisiyatifinin de Avrupa’ya entegrasyon odağıyla hareket edilmesi şartıyla faydalı olduğunu ifade etti.

Milatovic, kısa süre içerisinde ABD’yi de ziyaret edeceğini de açıkladı.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Kosova’nın kuzeyinde gerilim yükseldi, sirenler çaldı

Read Next

Kosova’nın kuzeyinde polis aracı ateşe verildi