Milanovic: Ya Rusya kazanır, ya iktidar değişir

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic, Ukrayna ile Rusya arasındaki savaşın ancak Rusya’nın zaferi veya Moskova’da iktidarın değişmesiyle sona ereceğini söyledi.

Split’te üniversite öğrencileriyle bir araya gelen Milanovic, Rusya’nın savaşı kaybetmemesi gerektiğini zira herkesi dize getirecek zengin enerji kaynakları ve nükleer güce sahip olduğunu anımsattı.

Milanovic, “Ukrayna’daki savaşı sonlandıracağını düşündüğüm tek yol Rusya’da olası bir iktidar değişikliğidir.” dedi.

Tarihteki deneyimlere göre, Rusya’da iktidar değişikliğinin küresel krize veya dünyanın yarısının 50 yıl boyunca toparlanamacayağı bir duruma yol açacağına işaret eden Milanovic, “Rusya’nın savaşı kazanmasının tek yolu iktidar değişikliğidir. Bu da ABD, İngiltere ve Rusya arasında bir anlaşma olmadan mümkün olamaz.” dedi.

Ukraynalı askerlerin Hırvatistan’da tatbikat yapacağına dair haberlere de değinen Milanovic, “Ukraynalı askerlerin burada birinden bir şey öğrenebileceklerini düşünmüyorum. Onları eğitebilecek kişiler çoktan emekliye ayrıldılar. Ukraynalılar şu an Ruslardan, Amerikalılardan daha fazlasını biliyor, fakat mesele para.” diye konuştu.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Kosova’da üniversite öğrencilerine 100’er avro destek verilecek

Read Next

‘Yunanistan stratejik bir hata yapıyor’