Milanovic: Türkler artık düşman değil

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic, Türklerin ve Osmanlının günümüzde düşman olmadığını ve Türklerin Bosna’daki Hırvatların problemlerini anladıklarına inanmak istediğini söyledi.

Osmanlı-Avusturya-Venedik Savaşı çerçevesinde 1715’te Hırvatların Venediklilerle birlikte Sinj şehrini Türklere karşı başarılı bir şekilde müdafaa etmelerinin anısına her yıl yapılan binicilik yarışmalarına katılan Milanovic, buradaki gelenekle aktarılan yaklaşıma rağmen Türklerin artık düşman olmadıklarını söyledi.

Milanovic, “Artık zaman değişti. Türkler ve Osmanlılar artık düşman değil ve dost olduklarına inanmak istiyoruz. Bugün Bosna Hersek’te Hırvatların karşı karşıya oldukları problem ve zorlukları anladıklarına inanmak istiyoruz. 300 yıl önce olduğu gibi olmadıklarına inanmak istiyoruz. Bize yardımlarını takdir ederiz” diye konuştu.

Hırvatistan, Bosna Hersek’te seçim sisteminin nüfus açısından dezavantajlı olan Hırvatlar lehine değiştirilmesini talep ediyor. Hırvatistan yönetimi ve Bosna Hersek’teki milliyetçi Hırvat partisi HDZ tarafından talep edilen değişiklikler, Saraybosna merkezli siyasi partiler tarafından reddediliyor.

Boşnak partileri ve Bosna Hersek’in tüm vatandaşların etnik ayrım gözetilmeden eşit olması gerektiğini savunan çok etnikli sol eğilimli partiler, seçmenlerin etnik ya da bölgesel ayrımcılığa tabi tutulmalarını içeren tekliflere karşı çıkıyor.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Müslüman 4 kişinin öldürüldüğü ABD şehrinde korku ve endişe sürüyor

Read Next

Tayvan, Çin’e ait 39 savaş uçağı ve 13 geminin Ada çevresinde görüldüğünü bildirdi