Milanovic: Rusya ile ABD anlaşmazsa Üçüncü Dünya Savaşı’na sürükleniriz

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic, batının Ukrayna’ya tank göndermesiyle çatışmanın daha da uzayacağını ifade ederek, ABD ile Rusya’nın anlaşmaması durumunda Üçüncü Dünya Savaşı’nın çıkabileceği uyarısında bulundu.

Milanovic, gazetecilere yaptığı açıklamada, Ukrayna’ya yapılan tank yardımını değerlendirdi.

Hırvat lider, “Washington ile Moskova, her ne kadar uzak bir ihtimal olsa da, Zagreb’e, Berlin’e, Paris’e, Brüksel’e danışmadan savaşın sonlandırılması konusunda bir anlaşmaya varmazsa, Üçüncü Dünya Savaşı’na sürükleneceğiz. Bazıları bu savaşın başladığını iddia ediyor, ben bu konuda yorum yapmamayı tercih ediyorum.” diye konuştu.

Tank konusunda uzman olmadığını söyleyen Milanovic, “Tüm tanklar aynıdır, Amerikan tankları da Rus tankları da aynı şekilde yanar, içindeki insanlar aynı şekilde can verir veya kaçar.” ifadelerini kullandı.

Hırvatistan’ın askeri yardımda bulunmaması gerektiği görüşünü yineleyen Milanovic, Almanya Dışişleri Bakanı Annalena Baerbock’un, ‘Avrupa’nın Rusya’ya karşı bir savaş halinde olduğu’ yönündeki açıklamalarını eleştirdi.

Milanovic, “Belki Almanya Rusya ile savaş halinde olabilir. Umarım bu sefer şansları yaver gider de 70 yıl öncekinden farklı bir şekilde sonuçlanır. Bizse kimse ile savaşmıyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Asıl savaşın Amerika ile Rusya arasında yaşandığına dikkati çeken Milanovic, “Bizler sıradan birer piyonuz.” dedi.

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Sofya’da “Çağdaş Türk Sanatının İzleri” sergisi açılacak

Read Next

AB’den, Bosna Hersek’e ‘Rusya’ya vize uygulama’ talebi