Milanovic: Dodik’i arayacağım, Sırp halkının yeri Batı

Hırvatistan Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic, Bosna Hersek’teki Sırp Cumhuriyeti entitesinin ülkeden ayrılmasının mümkün olmadığını, Bosnalı Sırpların Batı’ya ait bir halk olduğunu ve bu konuları konuşmak için Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyesi Milorad Dodik’i arayacağını söyledi. 

Milanovic, “Ukrayna’ya adaylık statüsü verilmesi için imza atmaya davet edildim. Bunu, aynı statünün Bosna Hersek ve bazılarının tanımadığı Kosova’ya da verilmesi şartıyla yapmaya hazırdım. AB’nin yıllardır kötü muamele ettiği Arnavutluk ve Kuzey Makedonya ile müzakerelere başlama kararı almasını talep ettim. Bosna Hersek’in iyiliğini istiyoruz, onu parçalamıyoruz. Bu Saraybosna’da görülsün.” dedi.

Hırvatistan Cumhurbaşkanı, Milorad Dodik’e mesajını şu sözlerle iletti, “Dodik’i arayacağım. Bosna Hersek kurumlarına dönmeleri iyi olur. Belgrad’ın nereye ait olduğuna karar verme anı geldi, Avrupa Birliği’ne mi, Rusya’ya mı. Sırp Cumhuriyeti, Bosna Hersek’ten ayrılamaz, bu imkansız. Onların yeri Batı. Sırp halkının yeri Rusya değil Batı” diye konuştu. 

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Üsküp Büyükşehir Belediye Başkanı Arsovska, Üsküp YEE Müdürü Kula’yı kabul etti

Read Next

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinde ‘Ukrayna’ tartışması