Kuzey Makedonya’da muhalefet tarafından oluşturulan yeni meclis çoğunluğunun ardından ana muhalefet partisi VMRO DPMNE Genel Başkanı Hristijan Mickoski açıklamalarda bulundu.

VMRO DPMNE Genel Başkanı Hristijan Mickoski, Başbakan Zoran Zaev’in istifasını beklediklerini ve bu olmazsa, Hükümete güvensizlik oyu için prosedürü başlatacaklarını söyledi.

Meclis’te çoğunluk olduğunu kamuoyuna açıklamak için bir toplantı için düzenlediklerini kaydeden Mickoski, “Bugün, yarın, bekleyelim. Meclisin nasıl çalıştığını bilmiyorum çünkü hiç milletvekili olmadım. Zoran Zaev yarın istifasını sunarsa, başka yasal süreler olduğunu düşünüyorum.” diye konuştu.

Mickoski, yeni bir başbakan veya diğer ayrıntıların ele alınmadığını, ancak bu Hükümetin geçmişte kaldığını garanti eden çoğunluk olduğunu sözlerine ekledi.

– Kuzey Makedonya’daki son siyasi gelişmeler

Kuzey Makedonya’da 31 Ekim’de yerel seçimlerin ikinci turu düzenledi. İktidar partisi Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği’nin (SDSM) başkent Üsküp ve birçok belediyeyi kaybetmesinin ardından Zoran Zaev, seçim başarısızlığını üstlenerek başbakanlık ve parti genel başkanlığı görevlerinden istifa ettiğini açıklamıştı.

Başbakan Zoran Zaev’in istifası ardından hükümet koalisyonunu oluşturan siyasi partilerden Zaev’e ve mevcut hükümete destek açıklamaları gelirken, ana muhalefet partisi VMRO DPMNE Genel Başkanı Hristijan Mickoski, yeni hükümet çoğunluğu ve hızlı erken genel seçim çağrısında bulunmuştu.

5 Kasım Cuma günü VMRO DPMNE, Arnavut İttifakı, Alternativa, Besa Hareketi ve Levica temsilcilerinin mecliste yaptığı toplantı sonrasında muhalefet tarafından yeni meclis çoğunluğunun oluşturulduğu açıklanmıştı.

120 sandalyeli Kuzey Makedonya Meclisi’nde hükümetin güvenoyu alabilmesi için 61 milletvekilinin oyu gerekiyor.

Önceki Haber

Hırvatistan’da yeni Kovid-19 tedbirleri uygulamaya giriyor

Sonraki Haber

SDSM: Herkesi işbirliğine çağırıyoruz