Mickoski: VMRO-DPMNE, Anayasanın değiştirilmesini desteklemeyecek

Kuzey Makedonya’da ana muhalefet partisi VMRO DPMNE Genel Başkanı Hristijan Mickoski, partisinin herhangi bir Anayasa değişikliğini desteklemeyeceğini söyledi.

Ana muhalefet partisi VMRO DPMNE Genel Başkanı Hristijan Mickoski, ülkenin Avrupa Birliği (AB) ile üyelik müzakerelerine başlamasına olanak sağlayacak ve Bulgaristan’ın vetosunu kaldıracak Fransız teklifine karşı düzenlenen protestolarda gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

Protestolara devam ettiklerini belirten Mickoski, “Meclis’te önümüzdeki günlerde olacak her şeyin basit bir maskaralık olduğunu söyledik. Sonuç olarak, burada bu binada bulunanlar, değiştirilmiş son teklif dedikleri şey üzerinde zaten anlaşmışlardır ve özünde bu, Makedon kimliğine doğrudan bir saldırıdan başka bir şey değildir.Bunlar, Makedon tarihinde birkaç ay daha koltuklarını korumak için Makedon kimliğini satan insanlar olarak anılacak kişilerdir.” ifadelerini kullandı.

Meclis’te bu iki gün içinde olacakları “basit bir maskaralık” olarak nitelendiren Mickoski, sözde teklif sonuçları ya da “kağıt parçası” için sadece 41 oyun yeterli olacağını belirtti.

Milletvekillerine son ana kadar “Hayır” demek dışında ne söylemek gerektiğini bilmediğini kaydeden Mickoski, “Sanırım içlerinde biraz Makedonluk var ve biraz Makedonluk olsa bile Hayır diyecekler. Çünkü bir kez daha tekrar edeceğim, teklif edilen şey Makedonya için müzakerelerin başlangıcı değil.Teklif edilen şey Brüksel’de resim yapmak, müzakerelere başlamak için Anayasa’nın değiştirilmesi gerekiyor ve biz VMRO-DPMNE olarak bazı hizmetkarların ve paralı askerlerin spekülasyonlarına rağmen Anayasa’nın değişmeyeceğini açıkça ve yüksek sesle söyledik.” değerlendirmesinde bulundu.

Teklifin Meclis’te zorla kabul edilebileceğini ve belki de tek amaçları Makedon kimliğinde doğrudan bir saldırı yapmak olduğunu söyleyen Mickoski, “Anayasa değişikliğine hazır falan filan milletvekilleri olduğunu icat edecekler ama sizi temin ederim ki bu tür Anayasa değişiklikleri VMRO-DPMNE ve Meclisteki milletvekillerinin çoğu desteklemeyecektir.” diye konuştu.

Read Previous

Fransız Teklifi yarın Meclis’te görüşülecek

Read Next

Srebrenitsa soykırımı kurbanlarının yakınları sevdiklerinin katledildikleri yerlerde dua etti