Kuzey Makedonya ana muhalefet partisi VMRO DPMNE lideri Hristijan Mickoski, nisan ayında yapılması planlanan nüfus sayımlarının ya elektronik ortamda yapılmasını ya da 2022 bahar aylarına ertelenmesini talep etti.

VMRO DPMNE Genel Başkanı Hristijan Mickoski bugün yaptığı açıklamada, şiddetli pandemi koşullarında vatandaşların sağlığına temel bir saygı gösterilmeden ve konsensüs olmadan kabul edilen Nüfus Sayımı Kanununun kaldırılmasını talep edecekleri girişimi resmen başlattıklarını söyledi.

Bulgaristan, Sırbistan, Hırvatistan, Romanya ve Almanya gibi bölgedeki birçok ülkenin vatandaşların sağlığına özen göstererek 2022 baharına yönelik sayımı erteleme kararı aldığını vurgulayan Mickoski şöyle konuştu:

“Hükümetin Covid-19 ile başa çıkamaması nedeniyle maalesef virüs bulaşan kişi sayısı ve hayatını kaybedenlerin sayısı açısından Makedonya en üstte yer alıyor. Ülkemizde 2021 sonbaharında yerel seçimler ve o dönemde yapılacak olan kampanya nedeniyle nüfus sayımının yapılması imkansızdır. Hükümete ve Meclise, vatandaşların sağlığına özen gösterilmesi ve sayımın 2022 baharına ertelenmesi için gerekçeli olarak çağrıda bulunuyoruz.”

Sayımın birkaç ay ertelenmesi halinde hiçbir şeyin değişmeyeceğini belirten Mickoski, “Sayım ekiplerinin ve sayım ekiplerinin eğitmenlerinin hiç yapılmadığını görüyoruz ve ülkenin içinde bulunduğu pandemi koşulları göz önüne alındığında hem eğitim almaları hem de sağlıklarını korumaları mümkün değil. Bu insanları koruyacak aşılarımız yok, ilk aşıların eninde sonunda mütevazı miktarlarda Mart ayı başlarında ülkeye ulaşacağını duyuyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Muhalefetin elektronik nüfus sayımı teklifini kabul etmeleri için Hükümet ve Parlamento yetkililerine çağrıda bulunan Mickoski, “Vatandaşların sağlığı ve insan hayatı paha biçilemez. Bu istatistiksel operasyonu 2022 baharına bırakın ya da kendinizi cesaretlendirin ve Avrupa Birliği ülkeleri modelini takip ederek bir elektronik sayım yapın.” ifadelerini kullandı.

Önceki Haber

Makedon futbolcu Ristovski Hırvat temsilcisi Dinamo Zagreb’e transfer oldu

Sonraki Haber

AYM Başkanı Murat, Başbakan Zaev ile görüştü