Michel: Kuzey Makedonya AB’ye ait, bu konudaki karar sizin egemen seçiminiz

Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te resmi temaslarda bulunan Avrupa Birliği (AB) Konseyi Başkanı Charles Michel ile Başbakan Dimitar Kovaçevski ile düzenlediği ortak basın toplantısında gündemdeki konular hakkında konuştu.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, basın toplantısında yaptığı konuşmada, “Bence Kuzey Makedonya AB’ye ait, geleceğiniz bizimle ve birlikte bir atılımın, müzakerelerin başlangıcındayız. Bu konudaki karar sizin, bu sizin egemen seçiminiz,” diye konuştu.

AB müzakerelerine hiç bu kadar yakın olunmadığını vurgulayan Michel, bu fırsatın kaçırılmayacak kadar önemli olduğunu söyledi.

AB Konseyi’nin geçtiğimiz hafta yeni bir uzlaşma çözümü taslağı hazırladığını hatırlatan Michel, “Makedonlar, müzakerelerin başında AB’ye evet, çocuklarımıza evet demek için tarihi bir fırsatınız var. Ülkeniz genişlemede bir kez daha birinci olma fırsatına sahip.” ifadelerini kullandı.

Michel, “Şahsen, bunun endişelerinizi gideren dengeli bir çözüm olduğundan eminim. Hedef açıktır, katılım müzakerelerini başlatmak ve nihayet AB’de ortak geleceğimizi inşa etmeye doğru ilerlemek. EVET derseniz, önümüzdeki günlerde ilk hükümetler arası konferans düzenlenecek ve Mart 2020 kararını uygulayacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Read Previous

Kovaçevski: Protestolarda NATO üyesi bir ülkeye yakışmayan şeyler planlanıyor

Read Next

Srebrenitsa soykırımının kimliği belirlenemeyen kurbanlarının kemikleri korunacak