Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını ve tedbirlerinin görüşüldüğü Milli Güvenlik Konseyi (MGK) toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski toplantının ardından yaptığı açıklamada, MGK toplantısının 10. oturumunu İçişleri Bakanı haricinde tüm kadro ve Sağlık Bakanı Venko Filipçe’nin katılımıyla gerçekleştirdiklerini söyledi.

Başbakan Zoran Zaev ve Sağlık Bakanı Venko Filipçe’nin ülkedeki sağlık durumu ve tedbirler ile ilgili bilgi verdiğini kaydeden Pendarovski, MGK’nın ülke genelinde 30 günlük kriz durumu ilan edilmesini hükümete önerme kararı aldığını söyledi.

Kriz durumu ilanının, sokağa çıkma yasağı anlamına gelmediğinin altını çizen Pendarovski, bu kararın gerekli yasal düzenlemelerin daha hızlı ve verimli bir şekilde alınması için getirildiğini belirtti.

Başbakan Zoran Zaev, kriz durumunun en geç yarın akşama kadar hükümet toplantısıyla getirileceğini söyledi.

Saat 21:00’dan sonra zorunlu olmadıkça dışarı çıkmama önerisi ile birlikte Sağlık Bakanlığı’nın tedbir ve önerilerinin yürürlükte olduğunu kaydeden Zaev, şu an için sokağa çıkma yasağının düşünülmediğini sözlerine ekledi.

Cumhurbaşkanlığı Konutu’nda düzenlenen MGK toplantısının 10. oturumuna Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski ve konseyin daimi üyelerinin yanı sıra Sağlık Bakanı Venko Filipçe katıldı.

Önceki Haber

Sırbistan Mahkemesi, Raşkada bulunan toplu mezardaki cesetlerin çıkartılması kararını verdi

Sonraki Haber

DSÖ’ye göre Kovid-19 salgını Avrupa’da her 17 saniyede bir can alıyor