MGK “enerji krizi” gündemiyle toplandı

Kuzey Makedonya Milli Güvenlik Konseyi’nin (MGK), enerji krizini görüştü.

Kuzey Makedonya Başbakanı Dimitar Kovaçevski, Milli Güvenlik Konseyi (MGK) toplantısının ardından yaptığı açıklamada, “Devletin tüm kaynaklarını kendi enerjisini maksimum düzeyde üretmeye hazırlamak Hükümetin önümüzdeki dönemdeki hedefi olacaktır.” dedi.

Söz konusu durumun MGK’nın bugünkü toplantısında alındığını ifade eden Kovaçevski, “Hedef, 1 Ekim’de başlayan ve 2023 Nisan’a kadar devam edecek ve yaz başlangıcına kadar sürecek en zor dönemde, tüm vatandaşlara, öğrencilere, orta, küçük ve mikro işletmelere mümkün olan en düşük elektrik fiyatını sağlamak ve de güncel fiyattan ısı enerjisi temin etmek.” değerlendirmesinde bulundu.

ESM üretim planının bu yıl % 25 artacağını belirten Kovaçevski, 45-50 yıllık bazı bloklarda ekipman eskimesine bağlı olası kesinti risklerinin yanı sıra küresel fiyatlar açısından da doğal gaz ve elektrik üretimi için diğer hammaddelerin ihracına yönelik olası yasaklar olduğunu da belirtti.

Kovacevski, altını çizdiği bu planın hiçbir kısıtlama olmaması için yapıldığını söyledi.

Ülkenin bağımsızlıktan sonraki en zor kışı geçireceğini kaydeden Kovaçevski, “Plan üzerinde anlaşmaya varıldı, bugün ve önümüzdeki dönemde sunuldu, ancak şimdiden uygulanması için çalışıyoruz. Gelecek bahar için yeni bir enerji planı ve gıda üretimini en üst düzeye çıkarmak için bir plan üzerinde çalışıyorlar.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski ise ülkeyi zor bir kışın beklediğinin sır olmadığını belirterek, “Pandemiden sonra, şimdi büyük bir enerji ve ekonomik krizle karşı karşıyayız. Başbakan ve Hükümet üyeleri, önümüzdeki yıl için yapılan analizler ve projeksiyonlar, elektrik fiyatlarının yükseltilmesi konusunda bugüne kadar atılan adımlar ve desteklenecek tedbirler hakkında bilgi verdi.” ifadelerini kullandı.

Read Previous

Avrupalılar ekonominin gidişatından kaygılı

Read Next

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Yunanistan’a: Bu anlattıklarım bir rüya değil