Kuzey Makedonya Milli Güvenlik Konseyi’nde (MGK) Afganistan’dan gelen mültecilerin durumu görüşüldü.

Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanlığında düzenlenen MGK toplantısında, ülkeye kabul edilen Afganistan vatandaşları ve kriz yönetim sisteminin kurulması konuları ele alındı.

Katılımcılar, NATO üyesi olarak Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin hazır olduğunu ve Afganistan’dan insanları kabul etme kapasitesini sunduğu sonucuna vardı.

Afganistan’dan kabul edilen, gerekli tüm güvenlik kontrolleri yapılmış ve ülkede kalmaları için güvenlik protokolleri hazırlanmış kişilerin bakımına yönelik bugüne kadar yapılan çalışmalar hakkında yetkili bakanlar ve kurum temsilcileri bilgilendirildi.

Gündemin ikinci maddesiyle ilgili olarak MGK, Hükümet’e bir an önce kriz yönetim sistemi ile durumu gözden geçirecek bir çalışma grubu kurulmasını teklif etti. Son yangın durumu göz önüne alındığında, çalışma grubu kriz yönetim sistemini daha işlevsel ve verimli hale getirmek için somut önlemler önermesi gerektiği belirtildi.

Cumhurbaşkanlığı Konutu’nda düzenlenen MGK toplantısının 13. oturumuna Stevo Pendarovski ve konseyin daimi üyelerinin yanı sıra İstihbarat Teşkilatı Müdürü Erold Musliu, Ulusal Güvenlik Ajansı Başkanı Viktor Dimovski katıldı.

Önceki Haber

AB, Yunanistan’a ek göç fonu sağlamak için geri itmeleri önleyecek bağımsız mekanizma kurmasını şart koştu

Sonraki Haber

Son 24 saatte 183 yeni vaka, 18 ölü